| Monyyyyy a întrebat:

dau bacul la biologie și nu înțeleg problemele cu legile eredității.Mai bine las pana imi va explica profesoara la ore particulare când voi lua? Sau de unde sa învăț sa înțeleg?

2 răspunsuri:
| Horus35 a răspuns:

Legile Mendeliene ale eredității?
1. Legea purității gameților: gamerii sunt puri din punct de vedere genetic deoarece conțin doar unul din factorii ereditari pereche.

2. Legea segregării independente a perechilor de caractere: fiecare pereche de factori ereditari segrega independent de alte perechi de factori ereditari.

Ce probleme cu legile eredității? Poți caută și pe YouTube unde sunt explicate.