| Aretyyyy a întrebat:

de ce exista injuraturi? Adica de ce un anumit cuvant inseamna o injuratura?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Injuraturile, la fel ca si alte constructii de cuvinte au un rol de exprimare, oamenii au nevoie sa exprime atat lucrurile bune din ei cat si pe cele mai putin bune pe care le gandesc. Nu e nimic rau in asta, fiecare a avut momente cand a avut nevoie sa se descarce important e sa te asiguri ca te rastesti la un perete nu la un om.

Cat despre motivul pentru care un anumit cuvant sau grup de cuvinte formeaza o injuratura, este vorba doar de o atribuire de sens. Literele formeaza cuvinte iar ele nu sunt decat o serie de sunete, ceeea ce intelegem noi din acele sunete este sensul pe care l-am atribuit colectiv (noi) acelor sunete. Daca maine ne punem toti de acord ca iepuras este o injuratura de mama si de fiecare data cand te enervezi intr afic urli "ba iepurasule!" si toti consideram asta ca fiind un lucru rau, in timp o sa ne provoace acelasi sentiment de repulsi si va deveni o injuratura.

Răspuns Apreciat de Editori
| Lioana a răspuns:

Un singur cuvânt nu poate fi înjurătură. E nevoie de cel puțin două cuvinte, deci sunt expresii. Înjurăturile au apărut din nevoia de descărcare a furiei și frustrărilor oamenilor, facandu-i pe cei care le foloseau, să se simta mai puternici şi să suporte mai bine o situaţie stresantă. Totusi, folosite in mod excesiv își pierd efectul de descărcare și afectează imaginea persoanei care le folosește.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca anumiti oameni, vor sa fie mai cu mot ca altii.
Lipsa educatiei este o alta "calitate" a celor care folosesc injuriile, ca sa se dea in spectacol, sau sa arate cat sunt ei de cocosi.
Prostii folosesc injuriile, ca atat ii duce mintea... samd.

| Laura927 a răspuns:

Cuvantul injuratura ...am incercat sa il caut in DEX dar nici ei nu stiu sa imi explice ce inseamna acest cuvant.
Prin urmare eu cred ca injuratura o luam prea ca pe ceva grav si rusinos ..de fapt de obicei o injuratura contine un cuvant care inseamna o parte intima al corpului sau vreun decedad de al mamei ..hahaaha
eu cred ca este tonul cu care se rosteste cuvantul este cel care deranjeaza...
Sa zicem daca te-ar injura pe un ton amiabil si calm usor zambaret"du-te in p! z$a matii" crezii ca te-ai supara asa tare sau te-ai rusina mai bine zis?
Eu sunt de parere ca suntem foarte pudici si lipsiti de initiativa.
Nu da dovada ca daca eu injur nu as fi o persoana buna sau putin educata ..nu seste vina mea ca ma inconjoara oameni sensibili si pudici.
Pot fi o persoana cu studii superioare si un job ft bine platit, amabila in general ..ma face asta mai putin desteapta daca zic sau nu o injuratura? nu!
Toata lumea ma vede ca fiind o persoana complet normala fara sa ii deranjeze injuraturile mele ...acum situatia se schimba cand este vreun grup din fata blocului dintr-un cartier prost vazut.
REZUMAT
ai bani injuri si oamenii nu te vad prost educat
nu ai bani si injuri oamenii te vad ca cel mai mare nenorocit
Inca o data demonstram ca satutul social conteaza.
FIN