| Morder a întrebat:

Ma poate lamuri si pe mine cineva daca a injura de mama sau alte injuraturi inseamna a blestema, nu gasesc nicaieri pe google daca a injura pe cineva inseamna in aceelasi timp sa il blestemi.
Vreau un raspuns de genu
Diferenta dintre blestem si injuratura este :

Răspuns Câştigător
| CinevaAnonimă a răspuns:

Injuratura nu este blestem. Injuratura este hula impotriva lucrurilor sfinte, a mamei, a dracilor, etc. Injuratura este acelasi lucru cu sudalma si este pacat impotriva Duhului Sfant. Blestemul este atunci cand,, dai ordine lui Dumnezeu", adica atunci cand spui unui om chestii gen.:,, sa dea bomba in tine",,, sa te uite fericirea",,, sa ramai ca lemnele", etc. Si aceastea sunt pacate impotriva Duhului Sfant.

2 răspunsuri:
| Mircea08 a răspuns:

Blestemul este ca o rugaciune la diavol cu scopul ca cel blestemat sa pateasca ceva. Injuratura e o jignire.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Blestemul tine de practicile voodoo in general. La romani, este legat in special de practicile magice, de "deochi" asa cum se numesc ele in folclor. Ele mai apar si la tigani.
Nu au nici cea mai mica legatura cu religia. Poti sa injuri la fel de bine cum bei apa sau deloc. Tine doar de politete si maniere.
De ce totul pentru voi este legat de religie? Sunteti habotnici, zeloti, amish?