| LumeaÎnTreiDe a întrebat:

Imi ziceti si mie niste chestii din alea pentru dictie? Gen aia cu "capra crapa piatra-n patru" etc.

Răspuns Câştigător
| ralukiy a răspuns:

Exercitiu dictie 1
Capra neagra-n piatra calca, Cum o calca-n patru crapa!
Crape capu caprii-n patru, Cum a crapat piatra-n patru!
Capra neagra calca-n clinci, Crape capu caprii-n cinci
Cum a calcat capra-n clinci.
Capra paste langa casa, Capu caprii crape-n sase!
Capra noastra n-are lapte, Crapa-i-ar coarnele-n sapte!
Capra-n piatra a calcat Piatra-n patru a crapat,
Povestea s-a terminat!
Exercitiu dictie 2
Un vultur sta pe-un pisc c-un pix in plisc
Exercitiu dictie 3
Un cocostarc s-a dus la descocostarcarie, unde se descocostarcareau si alti cocostarci nedescocostarcariti, ca sa se descocostarcareasca de cocostarcaria lui.
Exercitiu dictie 4
Un sas cu glas de bas cam gras si ras pe nas sta la taifas de-un ceas la parastas despre un extras din pancreas
Exercitiu dictie 5
Un bal fara egal cu final fatal la un halal carnaval estival cu scandal epocal dintr-un opal oval, pal, real si natural, fara rival, egal si actual.
Exercitiu de dictie 6
Spre sfânta sa soră Suzana se suie, Spăşită din suflet suspinu să-şi spuie, Şi-n susul sarcastic suspinu-şi şopteşte, Şi-odată pe scara sucită se opreşte
Exercitiu dictie 7
Un codobaturoi a putut sa codobatureasca pe o codobaturita dar o codobaturita nu a putut sa codobatureasca pe un codobaturoi.
Exercitiu dictie 8
Cosasul Sasa cand coseste, cat sase sasi sasul coseste. Si-s sus si-n jos de casa sa, coseste sasul si-n sosea. Si sase case Sasa-si stie. - Ce sansa! Sasa-si spuse siesi.
Exercitii de dictie 9
Duc in bac sac de dac, aud crac, o fi rac? O fi drac? Face pac, aud mac, aud oac, nu e rac, nu-i gandac, nu e cuc, nu-i brotac, il apuc, il hurduc. E tot drac. Nu-i greu a zice titiridva tidva, da-i greu a destitiridvi titiridvitura
Boul breaz, bârlobreaz, lesne-a zice boul breaz, dar mai lesne-a dezbârlobrezi bârlobrezitura din boii bârlobrezenilor.
Exercitiu dictie 10
Capra neagra calca-n clinci. Clinciul crapa-n cinci, crape capul caprei-n cinci, precum a crapat clinciul-n cinci.
Capra calca-n piatra, piatra crapa-n patru, crape capul caprei in patru precum a crapat piatra-n patru.
Exercitii de dictie 11
Eu pup poala popii, popa pupa poala mea!
Până când a cărămidărit cărămidarul pe cărămidăriţă, a cărămidărit cărămidăriţa pe cărămidar.
Colo-n vale p-un pitroi sta o codobatura si un codobaturoi, codobaturoiu codobatureste codobatura, codobatura nu poate codobaturi codobaturoiu...
Exercitiu dictie 12
Sighitibum ala bim bum bam, strigatul cilipanezului in cautarea baldibuzului omorat de un cris cras, intr-un stil abracadabrant pentru ca nu a vrut sa-l omoare pe hipocate-elefanto-camerosul, ascuns dupa un camilolabilolabalascop deoarece mancase citopiperazina si se brohanise cu brohoteele in dramandau.
Exercitiu de dictie 13
Unui tâmplar i s-a-ntâmplat o întâmplare. Alt tâmplar, auzind de întâmplarea tâmplarului de la tâmplărie a venit şi s-a lovit cu tâmpla de tâmplăria tâmplarului cu întâmplarea.
Exercitiu dictie 14. (pentru sunetul g)
Gandindu-ma ca te gandesti, Ca ma gandesc la tine, Gandeste-te ca ma gandesc, Ca te gandesti la mine
Exercitiu dictie 15
Balaban Bălăbănescu bâlbâieşte bâlbâituri bâlbâite pe negândite.
Exercitiu dictie 16
Unilateralitatea colocviilor desolidarizeaza constiinciozitatea energeticienilor care manifesta o imperturbabilitate indiscriptibila in locul nabucodonosorienei ireprosabilitati
Exercitiu dictie 17
Bucur si Bucura se bucura ca Bucurel e bucuros in Bucuresti.(pentru sunetul b)
Exercitiu dictie 18 (pentru sunetul f)
Fata fierarului fierbe fasole fiarta fara foc fiindca focul face fum.
Exercitiu dictie 19 (pentru sunetul g)
Am o prepelita pestrita cu paisprezece pui de prepelita pestriti, e mai pestrita prepelita pestrita decit cei paisprezece pui de prepelita pestriti.
Exercitiu dictie 20
Rege Paragarafaramus, cand te vei desoriginaliza? Ma voi desoriginaliza cand cel mai original dintre orginali se va desoriginaliza, Dar cum ce mai original dintre originali nu se va desoriginaliza, regele Paragarafaramus, nu se va desoriginaliza.
Sper ca aceste exercitii de dictie sa va fie de folos in rezovarea problemelor de dictie.
foondita?

12 răspunsuri:
| PaulaGGiyongchy a răspuns:

Un soim sta pe pisc cu un pix in plisc!
Eu pup poala popii, popa pupa poala mea!
Sase sasi, in sase saci!
Un cocostarc s-a dus la descocostarcarie, unde se descocostarcareau si alti cocostarci nedescocostarcariti, ca sa se descocostarcareasca de cocostarcaria lui.
Balaban Bălăbănescu bâlbâieşte bâlbâituri bâlbâite pe negândite.
Bucur si Bucura se bucura ca Bucurel e bucuros in Bucuresti
Fata fierarului fierbe fasole fiarta fara foc fiindca focul face fum.
Luni la lumina lumanarii luminata de luna prin luminator ia luminat o luminita in lumina ochilor.
Papucarul papucareste papucii papucaresei, papucareasa nu poate papucarii papucii papucarului.

| LoveYou_6409 a răspuns:

Arhiepiscopul din Constantinopol a incercat sa se dezarhiepisconstantinopolizeze.
Un cocostarc s`a decocostrcarit la o decocostarcarie de decocostarcarit cocostarcii.
Papucarul papucareste papucii papucaresei, papucareasa nu poate papucarii papucii papucarului.
Luni la lumina lumanarii luminata de luna prin luminator ia luminat o luminita in lumina ochilor.
Stiu ca sti ca stiuca`i peste.
Cantecul cantat de cantareata incantatoare incanta cantaretzul incantat de cantarea cantaretei.
Gandindu-ma ca te gandesti ca ma gandesc la tine, gandeste-te ca ma gandesc ca te gandesti la mine.
Fata fierarului fierbe fasole fiarta fara foc fiindca focul face fum.
Sase saci in sase sasi soseau pe sosea.
Cinci fine meduze, Geometrii confuze, Cu unghiuri obtuze si ipotenuze.
Trei babe mofluze, Fara dinti si buze, Trag turte pe spuze, Fara sa se scuze.
Doua autobuze lovite de-obuze, au lumini difuze si defecte la diuze.
Papucarul papucareste papucii nepapucariti ai papucaresei, dar papucareasa nu poate papucarii papuci nepapucariti ai papucarului care papucareste papuci nepapucariti.

sper ca te-am ajutat;*;*.

| Marius151 a răspuns:

1. Un caricaturist care caricaturizează caricaturi caricaturistice nu poate caricaturiza caricatura sa.

2. Duc în bac sac de dac, aud crac, o fi rac? O fi drac? Face pac, aud mac, aud oac, nu e rac, nu-i gândac, nu e cuc, nu-i brotac, îl apuc, îl hurduc. E tot drac.

3. Un cocostârc s-a dus la descocostârcărie, unde se descocostârcăreau şi alţi cocostârci nedescocostârcăriţi, ca să se descocostârcărească de cocostârcăria lui.

4. Cosaşul Saşa când coseşte, cât şase saşi saşul coseşte. Şi-n sus şi-n jos de casa sa, coseşte saşul şi-n şosea. Şi şase case Saşa-şi ştie.
- Ce şansă! Saşa-şi spuse sieşi!

5. Rege Paragarafaramus, când te vei desoriginaliza? Mă voi desoriginaliza când cel mai original dintre orginali se va desoriginaliza. Dar cum cel mai original dintre originali nu se va desoriginaliza, regele Paragarafaramus, nu se va desoriginaliza.

6. Colo-n vale p-un pitroi sta o codobătură si un codobăturoi, codobăturoiu codobătureşte codobătura, codobătura nu poate codobături codobăturoiu...

7. Un bal fără egal cu final fatal la un halal carnaval estival cu scandal epocal dintr-un opal oval, pal, real şi natural, fără rival, egal si actual.

8. Spre sfânta sa soră Suzana se suie, Spăşită din suflet suspinu să-şi spuie, Şi-n susul sarcastic suspinu-şi şopteşte, Şi-odată pe scara sucită se opreşte

9. Boul breaz, bârlobreaz, lesne-a zice boul breaz, dar mai lesne-a dezbârlobrezi bârlobrezitura din boii bârlobrezenilor

10. Până când a cărămidărit cărămidarul pe cărămidăriţă, a cărămidărit cărămidăriţa pe cărămidar

11. Sighitibum ala bim bum bam, strigatul cilipanezului în căutarea baldibuzului omorât de un cris cras, într-un stil abracadabrant pentru că nu a vrut să-l omoare pe hipocate-elefanto-camerosul, ascuns după un camilolabilolabalascop deoarece mâncase citopiperazina si se brohănise cu brohoteele în drămandău.

12. Unilateralitatea colocviilor desolidarizează conştiinciozitatea energeticienilor care manifestă o imperturbabilitate indiscriptibilă în locul nabucodonosorienei ireproşabilităţi.

13. Papucarul papucăreşte papucii nepapucăriţi ai papucăresei, dar papucăreasa nu poate papucării papuci nepapucăriţi ai papucarului care papucăreşte papuci nepapucăriţi.

14. O SAPĂ LATĂ, 2 SAPE LATE, 3 SAPE LATE, 4 SAPE LATE, 5 SAPE LATE, 6 SAPE LATE 7 SAPE LATE ŞI ÎNCĂ ALTE SAPE LATE ŞI ALTE SAPE LATE ŞI ÎNCĂ ALTE 7 SAPE LATE

15. O coropişniţă şi`un coropişniţoi se coropişniţeau la noi pe gunoi. Nu coropişniţa coropişniţea pe coropişniţoi ci coropişniţoiul coropişniţea pe coropişniţă.

16. Ştiu că ştii că ştiuca-i ştiucă / Dar mai ştiu că ştiuca-i peşte / Şi că ştiuca se mănâncă / Şi că ştiuca se prăjeşte.

17. Nu-i greu a zice titiridva tidva, da-i greu a destitiridvi titiridvitura titiridvei tidvei.

18. O mierliţă fuflendiţă fuflendi-fuflendăriţă nu poate să fuflendească fuflendi-fluflendăreasacă pe mierloiul fuflendoiul fuflendi-fluflendăroiul. Dar mierloiul fuflendoiul fuflendi-fluflendăroiul poate ca să fuflendească fuflendi-fluflendăreasacă pe mierliţa fuflendiţa fuflendi-fuflendăriţă.

19. Ceea ce cerea celebrul Cicero gemând geniilor degenerate, n-au acceptat-o Cezar şi ceata ingeniosilor cetăţeni certaţi cu cerinţele cercurilor centrale

20. Cupă cu capac, capac cu cupă.

21. Balaban Bălăbănescu bâlbâieşte bâlbâituri bâlbâite pe negândite.

22. Şase saci în şase saşi soseau pe şosea.

23. Stânca stă-n castan ca saşa Stan

24. Un sas cu glas de bas cam gras şi ras pe nas sta la taifas de-un ceas la parastas despre un extras din pancreas.

25. Unui tâmplar i s-a-ntâmplat o întâmplare. Alt tâmplar, auzind de întâmplarea tâmplarului de la tâmplărie a venit şi s-a lovit cu tâmpla de tâmplăria tâplarului cu întâmplarea.

26. Ţânţarul soţ însoţi soaţa ţâţâind sancţionând înţepând nesăţios.

27. O babă bălană mănâncă o banană babană.

28. Soră Sară, n-ai sărit aseară să vezi carnea cum se sară?

29. Creaţă isteaţă, zâmbitoare şi glumeaţă, scandează cu dicţie fără interdicţie fel de fel de poezii - azurii - cu copii şi făclii, pe hârtii, mii şi mii apoi pe-un cal merg la bal triumfal.

30. Capra neagră calcă-n clinci. Clinciul crapă-n cinci, crape capul caprei-n cinci, precum a crăpat clinciul-n cinci.

31. Arhiepiscopul din Constantinopol a încercat să se dezarhiepisconstantinopolizeze.

32. Capra paşte lângă casă. Capu caprii crape-n şase! Capra noastră n-are lapte. Crăpa-i-ar coarnele-n şapte!

33. Fofiţă fondofirliţă, forofifo - fenderliţă şi fifoi fondofirloi, forofifo - fenderloi

34. Paradimetilaminoanzobenzensurfonic.

35. Patrusprezece pritocitori într-o pritocitorică mică!

36. Primprejur plimbările prin ploaie prilejuiesc plăceri proprietarilor provinciali.

37. Când am zis c-am zis c-om zice, că tu zici c-am zis c-om zice, nici n-am zis c-am zis c-om zice, da tu zici c-am zis c-om zice.

38. Sisoie se suie seara sus să sară scara singur scara sigur

39. -Spune-mi cine soseşte pe şosea?
- Pe şosea soseşte un sas cu un sac şi aici mai sunt şase saşi cu şase saci.
- Cum? pe şosea soseşte un sas cu un sac şi aici mai sunt şase saşi cu şase saci?
- Da, pe şosea soseşte un sas cu un sac şi aici mai sunt şase saşi cu şase saci!
- Aha, dacă pe şosea soseşte un sas cu un sac şi aici mai sunt şase saşi cu şase saci, deci vor fi şapte saşi cu şapte saci

| Denis470 a răspuns:

Cupă cu capac capac cu cupă.

O coropişniţă şi`un coropişniţoi se coropişniţeau la noi pe gunoi. Nu coropişniţa coropişniţea pe coropişniţoi, ci coropişniţoiul coropişniţea pe coropişniţă.

Papucarul papucăreşte papucii papucăresei, dar papucăreasa nu poate papucării papuci nepapucăriţi ai papucarului care papucăreşte papucii nepapucăriţi.

Luni la lumina lumânării luminata de luna prin luminator i-a luminat o luminiţă în lumina ochilor.

Cântecul cântat de cântăreaţa încântătoare încânta cântăreţul încântat de cântarea cântareţei.

Capra neagră-n piatră calcă, Cum o calcă-n patru crapă!
Crape capu caprii-n patru, Cum a crăpat piatra-n patru!
Capra neagră calcă-n clinci, Crăpa-i-ar capu caprii-n cinci
Cum a călcat capra-n clinci.

Capra paşte lângă casă, Capu caprii crape-n şase!
Capra noastră n-are lapte, Crăpa-i-ar coarnele-n şapte!
Capra-n piatră a călcat, Piatra-n patru a crăpat,
Povestea s-a terminat!

Un vultur stă pe-un pisc cu un pix în plisc.

Un cocostârc s-a dus la descocostârcărie, unde se descocostârcăreau şi alţi cocostârci nedescocostârcăriţi, ca să se descocostârcărească de cocostârcăria lui.

Un bal fără egal cu final fatal la un halal carnaval estival cu scandal epocal dintr-un opal oval, pal, real şi natural, fără rival, egal şi actual.

Cosaşul Saşa când coseşte, cât şase saşi saşul coseşte. Şi-n sus şi-n jos de casa sa, coseşte saşul şi-n şosea, coseşte şi-alte saşe case, coseşte şi tot coseşte saşul, până dă gata tot satul.

Unui tâmplar i s-a-ntâmplat o întâmplare. Alt tâmplar, auzind de întâmplarea tâmplarului de la tâmplărie a venit şi s-a lovit cu tâmpla de tâmplăria tâmplarului cu întâmplarea.

Gândindu-mă că te gândeşti că mă gândesc la tine, gândeşte-te că mă gândesc că te gândesti la mine.

Bălăban Bălăbănescu bâlbâieşte bâlbâituri bâlbâite pe negândite.

Bucur şi Bucura se bucură că Bucurel e bucuros în Bucureşti. Bucură-te cum s-a bucurat Bucuroaia când s-a întors Bucurel bucuros de la Bucureşti.

Fata fierarului fierbe fasole fiartă fără foc fiindcă focul face fum.

Am o prepeliţă pestriţă cu paisprezece pui de prepeliţă pestriţi. E mai pestriţă prepeliţa pestriţă decât cei paisprezece pui de prepeliţă pestriţi, iar mai pestrit decât prepeliţa cea mai pestriţă este prepeliţoiul cel pestriţ.
E pestriţă prepeliţa pestriţă, dar mai pestriţi sunt puii prepeliţei pestriţe.

O sapă lată, doua sape late, şapte sape late şi încă alte sape late şi alte şapte sape late.

pila-n pungă, punga-n pilă, pilalău cu pila lungă a pili pila pe dungă... pila-n pungă, punga-n pilă, pilalău cu pila lungă a pili pila pe dungă…

Rică nu ştia să zică: râu, răţuşcă, rămurică, dar de când băiatu-nvaţă poezia despre raţă, Rică ştie-acum să zică: râu, răţuscă, rămurică.

O găină porumbacă în porumbar s-a urcat. În porumbar porumbaca tot porumbul l-a mâncat.

O babă bălană mănâncă o banană babană.

Un caricaturist care caricaturizează caricaturi caricaturistice nu poate caricaturiza caricatura sa.

Primprejur plimbările prin ploaie prilejuiesc plăceri proprietarilor provinciali.

Tântărul soţ însoţi soaţa ţânţăreasa, ţânţărind şi întepând nesăţios.

Creaţa isteaţă, zâmbitoare şi glumeaţă, scandează cu dicţie fără interdicţie fel de fel de poezii azurii cu copii şi făclii, pe hârtii, mii şi mii apoi pe-un cal merg la bal triumfal.

Cele şapte muze cu priviri de zuze, scriu ca să se amuze, versuri andaluze.

Şase călăuze încearcă s-acuze cinci femei lehuze că ar fi farfuze.

Cinci fine meduze, Geometrii confuze, Cu unghiuri obtuze şi ipotenuze.

Patru buburuze, Rosii archebuze, Bâzaie ursuze, Zburând pe peluze

O barza brează face zarvă pe-o varză.

Trei babe mofluze, Fără dinţi şi buze, Trag turte pe spuze, Fără să se scuze.

Doua autobuze lovite de-obuze, au lumini difuze şi defecte la diuze.

O mierliţă fuflendiţă fuflendi fuflendariţă nu poate sa fuflendească fuflendi fuflendărească pe mierloiul fuflendoiul fuflendi fuflendăroiul.Dar mierloiul fuflendoiul fuflendi fuflendăroiul poate ca să fuflendeacsă fuflendi fuflendărească pe mierliţa fuflendiţa fuflendi fuflendăriţa.

Arhiepiscopul din Constantinopol a încercat să se dezarhiepiscopoconstantinopolizeze.

Constantin Constantinovicescovici.

Intercontinentalul se dezintercontinentalizează.

Am visat că visam că te visez că mă visai.

Pe cap un capac, pe capac un ac.

Doisprezece cocostârci pe casa lui Kogălniceanu.

Domnule Dudău, dă-mi două dude din dudul dumitale de dincolo de drum!

Retevei de tei pe mirişte de mei.

Oaia aia e a ei, eu i-o iau.

Soră Sară, n-ai sărit aseară să vezi carnea cum se sară?

Stanca stă-n castan ca Stan.

Prin Vulturi vântul viu vuia.

O piropopircanita se siropopircanea intr-o piropopircanie pentru un piropopircanel!

Când mă gândesc că te gândeşti că mă gândesc la tine gândeşte-te că mă gândesc că te gândeşti la mine.

"If a shipshape shipshop stocks six shishape shop-soiled ships, how many shipshape shop-soiled ships would six shipshape ship shops stock?"

Unilateralitatea colocviilor desolidarizează conştiinciozitatea energeticienilor care manifestă o imperturbabilitate indiscriptibilă în locul nabucodonosorienei ireproşabilităţi.

Sighitibum ala bim bum bam, strigătul cilipanezului în căutarea baldibuzului omorât de un cris cras, într-un stil abracadabrant pentru că nu a vrut să-l omoare pe hipocate-elefanto-camerosul, ascuns după un camilolabilolabalascop deoarece mâncase citopiperazină şi se brohănise cu brohoteele în dramandau.

Duc în bac sac de dac, aud crac, o fi rac? O fi drac? Face pac, aud mac, aud oac, nu e rac, nu-i gandac, nu e cuc, nu-i brotac, îl apuc, îl hurduc. E tot drac.

Un sas cu glas de bas cam gras şi ras pe nas stă la taifas de-un ceas la parastas despre un extras din pancreas.

| lorena283 a răspuns:

Exercitiu dictie 1
Capra neagra-n piatra calca, Cum o calca-n patru crapa!
Crape capu caprii-n patru, Cum a crapat piatra-n patru!
Capra neagra calca-n clinci, Crape capu caprii-n cinci
Cum a calcat capra-n clinci.

Capra paste langa casa, Capu caprii crape-n sase!
Capra noastra n-are lapte, Crapa-i-ar coarnele-n sapte!
Capra-n piatra a calcat Piatra-n patru a crapat,
Povestea s-a terminat!

Exercitiu dictie 2
Un vultur sta pe-un pisc c-un pix in plisc

Exercitiu dictie 3
Un cocostarc s-a dus la descocostarcarie, unde se descocostarcareau si alti cocostarci nedescocostarcariti, ca sa se descocostarcareasca de cocostarcaria lui.

Exercitiu dictie 4
Un sas cu glas de bas cam gras si ras pe nas sta la taifas de-un ceas la parastas despre un extras din pancreas

Exercitiu dictie 5
Un bal fara egal cu final fatal la un halal carnaval estival cu scandal epocal dintr-un opal oval, pal, real si natural, fara rival, egal si actual.
Exercitiu de dictie 6
Spre sfânta sa soră Suzana se suie, Spăşită din suflet suspinu să-şi spuie, Şi-n susul sarcastic suspinu-şi şopteşte, Şi-odată pe scara sucită se opreşte

Exercitiu dictie 7
Un codobaturoi a putut sa codobatureasca pe o codobaturita dar o codobaturita nu a putut sa codobatureasca pe un codobaturoi.

Exercitiu dictie 8
Cosasul Sasa cand coseste, cat sase sasi sasul coseste. Si-s sus si-n jos de casa sa, coseste sasul si-n sosea. Si sase case Sasa-si stie. - Ce sansa! Sasa-si spuse siesi.

Exercitii de dictie 9
Duc in bac sac de dac, aud crac, o fi rac? O fi drac? Face pac, aud mac, aud oac, nu e rac, nu-i gandac, nu e cuc, nu-i brotac, il apuc, il hurduc. E tot drac. Nu-i greu a zice titiridva tidva, da-i greu a destitiridvi titiridvitura

Boul breaz, bârlobreaz, lesne-a zice boul breaz, dar mai lesne-a dezbârlobrezi bârlobrezitura din boii bârlobrezenilor.

Exercitiu dictie 10
Capra neagra calca-n clinci. Clinciul crapa-n cinci, crape capul caprei-n cinci, precum a crapat clinciul-n cinci.

Capra calca-n piatra, piatra crapa-n patru, crape capul caprei in patru precum a crapat piatra-n patru.

Exercitii de dictie 11
Eu pup poala popii, popa pupa poala mea!

Până când a cărămidărit cărămidarul pe cărămidăriţă, a cărămidărit cărămidăriţa pe cărămidar.

Colo-n vale p-un pitroi sta o codobatura si un codobaturoi, codobaturoiu codobatureste codobatura, codobatura nu poate codobaturi codobaturoiu...

Exercitiu dictie 12
Sighitibum ala bim bum bam, strigatul cilipanezului in cautarea baldibuzului omorat de un cris cras, intr-un stil abracadabrant pentru ca nu a vrut sa-l omoare pe hipocate-elefanto-camerosul, ascuns dupa un camilolabilolabalascop deoarece mancase citopiperazina si se brohanise cu brohoteele in dramandau.

Exercitiu de dictie 13
Unui tâmplar i s-a-ntâmplat o întâmplare. Alt tâmplar, auzind de întâmplarea tâmplarului de la tâmplărie a venit şi s-a lovit cu tâmpla de tâmplăria tâmplarului cu întâmplarea.

Exercitiu dictie 14. (pentru sunetul g)
Gandindu-ma ca te gandesti, Ca ma gandesc la tine, Gandeste-te ca ma gandesc, Ca te gandesti la mine

Exercitiu dictie 15
Balaban Bălăbănescu bâlbâieşte bâlbâituri bâlbâite pe negândite.

Exercitiu dictie 16
Unilateralitatea colocviilor desolidarizeaza constiinciozitatea energeticienilor care manifesta o imperturbabilitate indiscriptibila in locul nabucodonosorienei ireprosabilitati

Exercitiu dictie 17
Bucur si Bucura se bucura ca Bucurel e bucuros in Bucuresti.(pentru sunetul b)

Exercitiu dictie 18 (pentru sunetul f)
Fata fierarului fierbe fasole fiarta fara foc fiindca focul face fum.

Exercitiu dictie 19 (pentru sunetul g)
Am o prepelita pestrita cu paisprezece pui de prepelita pestriti, e mai pestrita prepelita pestrita decit cei paisprezece pui de prepelita pestriti.

Exercitiu dictie 20
Rege Paragarafaramus, cand te vei desoriginaliza? Ma voi desoriginaliza cand cel mai original dintre orginali se va desoriginaliza, Dar cum ce mai original dintre originali nu se va desoriginaliza, regele Paragarafaramus, nu se va desoriginaliza.

| Ingrid16V a răspuns:

Stiu eu cateva comice:

"Fata fostului fanica face fasole frecate, fara foc fiindca focul face fum si fumul face funingine"

"Un cocostarc s-a dus la o descocostarcarie, unde se descocostarcareau si alti cocostarci nedescocostarcariti, ca sa se descocostarcareasca de cocostarcaria luihappy"

"Un vultur sta pe-un pisc c-un pix in plisc"

"Un sas cu glas de bas cam gras si ras pe nas sta la taifas de-un ceas la parastas despre un extras din pancreas"

"Cand ma gandesc ca te gandesti ca ma gandesc la tine, gandeste-te ca ma gandesc ca te gandesti la mine"

"Unui tâmplar i s-a-ntâmplat o întâmplare. Alt tâmplar, auzind de întâmplarea tâmplarului de la tâmplărie a venit şi s-a lovit cu tâmpla de tâmplăria tâmplarului cu întâmplarea."

:*

| ÐanLovesPufuleţii a răspuns:

Un vultur sta pe pisc cu un pix in plisc
Caramidarul caramizeste caramida altui caramidar
Tamplarul are o intamplare, ca din intamplare, se loveste la tampla cu tampla altui tamplar.Doar atatea stiu...happy

| f1r3TiG3R a răspuns:

Un vultur sa pisc cu un pix un plisc

r ratusca ramurica

pila in punga punga in pila pilalau cu pila lunga a pilit pila pe dunga

pentru mine pentru tine pentru ori si cine

dans cu dans se face dansu

| geox_3314 a răspuns:

1.O coropisnita si`un coropisnitoi se coropisniteau la noi pe gunoi. Nu coropisnita coropisnitea pe coropisnitoi, ci coropisnitoiul coropisnitea pe coropisnita.
2.Papucarul papucareste papucii papucaresei, papucareasa nu poate papucarii papucii papucarului.
3.Luni la lumina lumanarii luminata de luna prin luminator ia luminat o luminita in lumina ochilor.
4.Cantecul cantat de cantareata incantatoare incanta cantaretzul incantat de cantarea cantaretei.
5.Capra neagra-n piatra calca, Cum o calca-n patru crapa!
Crape capu caprii-n patru, Cum a crapat piatra-n patru!
Capra neagra calca-n clinci, Crapa-i-ar capu caprii-n cinci
Cum a calcat capra-n clinci.
6.Capra paste langa casa, Capu caprii crape-n sase!
Capra noastra n-are lapte, Crapa-i-ar coarnele-n sapte!
Capra-n piatra a calcat Piatra-n patru a crapat,
Povestea s-a terminat!
7.Un vultur sta pe-un pisc c-un pix in plisc.
8.Un cocostarc s-a dus la descocostarcarie, unde se descocostarcareau si alti cocostarci nedescocostarcariti, ca sa se descocostarcareasca de cocostarcaria lui.
9.Un bal fara egal cu final fatal la un halal carnaval estival cu scandal epocal dintr-un opal oval, pal, real si natural, fara rival, egal si actual.
10. Fata are flori pe prispa, prispa are flori, fata are flori pe prispa, prisma are flori
Cosasul Sasa cand coseste, cat sase sasi sasul coseste. Si-s sus si-n jos de casa sa, coseste sasul si-n sosea, coseste si alte sase case coseste si tot coseste sasul, pana da gata tot satul.
Eu pup poala popii, popa pupa poala mea!
13. Unui tamplar i s-a-ntamplat o intamplare. Alt tamplar, auzind de intamplarea tamplarului de la tamplarie a venit si s-a lovit cu tampla de tamplaria tamplarului cu intamplarea.
14.Gandindu-ma ca te gandesti ca ma gandesc la tine, gandeste-te ca ma gandesc ca te gandesti la mine.
15.Balaban Balabanescu balbaieste balbaituri balbaite pe negandite.
16. Bucur si Bucura se bucura ca Bucurel e bucuros in Bucuresti. Bucura-te cum s-a bucurat Bucuroaia cand s-a intors Bucurel bucuros de la Bucuresti.
17. Fata fierarului fierbe fasole fiarta fara foc fiindca focul face fum.
18.Am o prepelita pestrita cu paisprezece pui de prepelita pestriti. E mai pestrita prepelita pestrita decat cei paisprezece pui de prepelita pestriti, iar mai pestrit decat prepelita cea mai pestrita este prepelitoiul cel pestrit.
19.E pestrita prepelita pestrita, dar mai pestriti sunt puii prepelitei pestrite.
20.O sapa lata, doua sape late, sapte sape late si inca alte sape late si alte sapte sape late
21. Pila-n punga, punga-n pila, pilalau cu pila lunga a pili pila pe dunga……. pila-n punga, punga-n pila, pilalau cu pila lunga a pili pila pe dunga…
22.Rica nu stia sa zica: rau, ratusca, ramurica, dar de cand baiatu-nvata poezia despre rata, Rica stie-acum sa zica: rau, ratusca, ramurica.
23.O gaina porumbaca in porumbar s-a urcat. In porumbar porumbaca tot porumbul l-a mancat.
24. Pili-as cu pila lunga, pila-n punga, punga-n pila.
25.O baba balana mananca o banana babana.
26.Un vultur sta pe pisc c-un pix in plisc.
27.Un caricaturist care caricaturizeaza caricaturi caricaturistice nu poate caricaturiza caricatura sa.
28.Primprejur plimbarile prin ploaie prilejuiesc placeri proprietarilor provinciali.
29. Tantarul sot insoti soata tantareasa, tantarind si intepand nesatios.
Text 30
Sase saci in sase sasi soseau pe sosea.

Text 31
Creata isteata, zambitoare si glumeata, scandeaza cu dictie fara interdictie fel de fel de poezii azurii cu copii si faclii, pe hartii, mii si mii apoi pe-un cal merg la bal triumfal.

Text 32
Cele sapte muze cu priviri de zuze, scriu ca sa se amuze, versuri andaluze.

Text 33
Sase calauze incearca s-acuze cinci femei lehuze ca ar fi farfuze.

Text 34
Cinci fine meduze, Geometrii confuze, Cu unghiuri obtuze si ipotenuze

Text 35
Patru buburuze, Rosii archebuze, Bazaie ursuze, Zburand pe peluze

Text 36
O barza breaza face zarva pe-o varza.

Text 37
Trei babe mofluze, Fara dinti si buze, Trag turte pe spuze, Fara sa se scuze.

Text 38
Doua autobuze lovite de-obuze, au lumini difuze si defecte la diuze.

Text 39
Papucarul papucareste papucii nepapucariti ai papucaresei, dar papucareasa nu poate papucarii papuci nepapucariti ai papucarului care papucareste papuci nepapucariti.

Text 40
Cupa cu capac capac cu cupa. '

Funda?:*

| Andreea_7424 a răspuns:

Buna! Eu mai stiu cateva:stiu ca sti ca stiuca-i stiuca dar mai stiu ca stiuca-i stiuca...un vultur sta pe pisc cu-n pix in plisc...o intamplare intamplatoare s-a intamplat in tamplarie cand tamplarul din-ntamplare a lovit pe tamplarita drept in tampla si-a tampit.

| thelastvampire a răspuns:

1. Un caricaturist care caricaturizează caricaturi caricaturistice nu poate caricaturiza caricatura sa.

2. Duc în bac sac de dac, aud crac, o fi rac? O fi drac? Face pac, aud mac, aud oac, nu e rac, nu-i gândac, nu e cuc, nu-i brotac, îl apuc, îl hurduc. E tot drac.

3. Un cocostârc s-a dus la descocostârcărie, unde se descocostârcăreau şi alţi cocostârci nedescocostârcăriţi, ca să se descocostârcărească de cocostârcăria lui.

4. Cosaşul Saşa când coseşte, cât şase saşi saşul coseşte. Şi-n sus şi-n jos de casa sa, coseşte saşul şi-n şosea. Şi şase case Saşa-şi ştie.
- Ce şansă! Saşa-şi spuse sieşi!

5. Rege Paragarafaramus, când te vei desoriginaliza? Mă voi desoriginaliza când cel mai original dintre orginali se va desoriginaliza. Dar cum cel mai original dintre originali nu se va desoriginaliza, regele Paragarafaramus, nu se va desoriginaliza.

6. Colo-n vale p-un pitroi sta o codobătură si un codobăturoi, codobăturoiu codobătureşte codobătura, codobătura nu poate codobături codobăturoiu...

7. Un bal fără egal cu final fatal la un halal carnaval estival cu scandal epocal dintr-un opal oval, pal, real şi natural, fără rival, egal si actual.

8. Spre sfânta sa soră Suzana se suie, Spăşită din suflet suspinu să-şi spuie, Şi-n susul sarcastic suspinu-şi şopteşte, Şi-odată pe scara sucită se opreşte

9. Boul breaz, bârlobreaz, lesne-a zice boul breaz, dar mai lesne-a dezbârlobrezi bârlobrezitura din boii bârlobrezenilor

10. Până când a cărămidărit cărămidarul pe cărămidăriţă, a cărămidărit cărămidăriţa pe cărămidar

11. Sighitibum ala bim bum bam, strigatul cilipanezului în căutarea baldibuzului omorât de un cris cras, într-un stil abracadabrant pentru că nu a vrut să-l omoare pe hipocate-elefanto-camerosul, ascuns după un camilolabilolabalascop deoarece mâncase citopiperazina si se brohănise cu brohoteele în drămandău.

12. Unilateralitatea colocviilor desolidarizează conştiinciozitatea energeticienilor care manifestă o imperturbabilitate indiscriptibilă în locul nabucodonosorienei ireproşabilităţi.

13. Papucarul papucăreşte papucii nepapucăriţi ai papucăresei, dar papucăreasa nu poate papucării papuci nepapucăriţi ai papucarului care papucăreşte papuci nepapucăriţi.

14. O SAPĂ LATĂ, 2 SAPE LATE, 3 SAPE LATE, 4 SAPE LATE, 5 SAPE LATE, 6 SAPE LATE 7 SAPE LATE ŞI ÎNCĂ ALTE SAPE LATE ŞI ALTE SAPE LATE ŞI ÎNCĂ ALTE 7 SAPE LATE

15. O coropişniţă şi`un coropişniţoi se coropişniţeau la noi pe gunoi. Nu coropişniţa coropişniţea pe coropişniţoi ci coropişniţoiul coropişniţea pe coropişniţă.

16. Ştiu că ştii că ştiuca-i ştiucă / Dar mai ştiu că ştiuca-i peşte / Şi că ştiuca se mănâncă / Şi că ştiuca se prăjeşte.

17. Nu-i greu a zice titiridva tidva, da-i greu a destitiridvi titiridvitura titiridvei tidvei.

18. O mierliţă fuflendiţă fuflendi-fuflendăriţă nu poate să fuflendească fuflendi-fluflendăreasacă pe mierloiul fuflendoiul fuflendi-fluflendăroiul. Dar mierloiul fuflendoiul fuflendi-fluflendăroiul poate ca să fuflendească fuflendi-fluflendăreasacă pe mierliţa fuflendiţa fuflendi-fuflendăriţă.

19. Ceea ce cerea celebrul Cicero gemând geniilor degenerate, n-au acceptat-o Cezar şi ceata ingeniosilor cetăţeni certaţi cu cerinţele cercurilor centrale

20. Cupă cu capac, capac cu cupă.

21. Balaban Bălăbănescu bâlbâieşte bâlbâituri bâlbâite pe negândite.

22. Şase saci în şase saşi soseau pe şosea.

23. Stânca stă-n castan ca saşa Stan

24. Un sas cu glas de bas cam gras şi ras pe nas sta la taifas de-un ceas la parastas despre un extras din pancreas.

25. Unui tâmplar i s-a-ntâmplat o întâmplare. Alt tâmplar, auzind de întâmplarea tâmplarului de la tâmplărie a venit şi s-a lovit cu tâmpla de tâmplăria tâplarului cu întâmplarea.

26. Ţânţarul soţ însoţi soaţa ţâţâind sancţionând înţepând nesăţios.

27. O babă bălană mănâncă o banană babană.

28. Soră Sară, n-ai sărit aseară să vezi carnea cum se sară?

29. Creaţă isteaţă, zâmbitoare şi glumeaţă, scandează cu dicţie fără interdicţie fel de fel de poezii - azurii - cu copii şi făclii, pe hârtii, mii şi mii apoi pe-un cal merg la bal triumfal.

30. Capra neagră calcă-n clinci. Clinciul crapă-n cinci, crape capul caprei-n cinci, precum a crăpat clinciul-n cinci.

31. Arhiepiscopul din Constantinopol a încercat să se dezarhiepisconstantinopolizeze.

32. Capra paşte lângă casă. Capu caprii crape-n şase! Capra noastră n-are lapte. Crăpa-i-ar coarnele-n şapte!

33. Fofiţă fondofirliţă, forofifo - fenderliţă şi fifoi fondofirloi, forofifo - fenderloi

34. Paradimetilaminoanzobenzensurfonic.

35. Patrusprezece pritocitori într-o pritocitorică mică!

36. Primprejur plimbările prin ploaie prilejuiesc plăceri proprietarilor provinciali.

37. Când am zis c-am zis c-om zice, că tu zici c-am zis c-om zice, nici n-am zis c-am zis c-om zice, da tu zici c-am zis c-om zice.

38. Sisoie se suie seara sus să sară scara singur scara sigur

39. -Spune-mi cine soseşte pe şosea?
- Pe şosea soseşte un sas cu un sac şi aici mai sunt şase saşi cu şase saci.
- Cum? pe şosea soseşte un sas cu un sac şi aici mai sunt şase saşi cu şase saci?
- Da, pe şosea soseşte un sas cu un sac şi aici mai sunt şase saşi cu şase saci!
- Aha, dacă pe şosea soseşte un sas cu un sac şi aici mai sunt şase saşi cu şase saci, deci vor fi şapte saşi cu şapte saci

40. Armura arămie a asprului atrid Agamemnon, atârnată asupra altarului atic, atrăgea, aşadar atenţia armatorilor anatolieni, amici ai anticilor armate arhaice, aşteptând atenuarea aţâţărilor anarhice ale aprigului Achille.

| iiPico a răspuns:

O coropisnita si`un coropisnitoi se coropisniteau la noi pe gunoi. Nu coropisnita coropisnitea pe coropisnitoi, ci coropisnitoiul coropisnitea pe coropisnita.; Un vultur sta pe-un pisc c-un pix in plisc.; Un cocostarc s-a dus la descocostarcarie, unde se descocostarcareau si alti cocostarci nedescocostarcariti, ca sa se descocostarcareasca de cocostarcaria lui.; Un bal fara egal cu final fatal la un halal carnaval estival cu scandal epocal dintr-un opal oval, pal, real si natural, fara rival, egal si actual.; Eu pup poala popii, popa pupa poala mea!; Pili-as cu pila lunga, pila-n punga, punga-n pila.