| Michaela89 a întrebat:

Hey TPU,iubesc istoria si vreau sa stiu daca este insemnat sa vizionez documentare/filme istorice,deoarece am vazut o stire pe net, spunand ca sunt pline de minciuni.So.?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Depinde de cine este acela care a făcut acel film.
De exemplu...
Dacă vei viziona un film despre Palestina, făcut de un israelian, și un alt film, despre aceeași Palestină, făcut de un arab, multe lucruri vor coincide ( în cele două filme) dar și la fel de multe ( poate 40 % ) vor fi diferite.
E mult subiectivism de pe poziția și interesul fiecăruia.
Și atunci, tu, privitorul la filme, pentru a te edifica, va trebui să mai vezi cel puțin alte 3 - 4 filme, despre un același subiect, făcute, cel mai indicat, de niște neutri.
În orice caz, adevărul istoric este greu a fi dezvelit, destăinuit, deconspirat, înțeles în proporție de sută la sută.
Întotdeauna vor rămîne procente suficiente care să lase loc de întrebări, de dubii, de noi descoperiri și toate acestea.
Istoria este un domeniu absolut fascinant ( ca toate științele de altfel) și aceste persoane, ca tine, de exemplu, care iubesc această îndeletnicire, pot face ca prin munca lor ( și pasiune)să aducă noi dovezi despre tot ceea ce a fost înaintea noastră și se merită a fi adus la cunoștință celor ce ne vor urma.
Multă sănătate și spor la muncă!

5 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Nu sunt minciuni documentarele şi filmele de istorie şi ştirea de pe net pe care ai văzut-o tu e eronată, o minciună gogonată.

| ElenaSA a răspuns:

Da, daca-ti place istoria este bine sa te uiti. Iti faci si cultura generala. Documentarele contin date extrase din documente, din scrierile unor persoane care au trait in perioada descrisa. Si persoanele respective au scris informatiile pe baza spuselor altora sau a modului in care ele au perceput un eveniment.Ai putea sa stii cu exactitate ca datele sunt adevarate daca te-ai intoarce in timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e indicat sa te uiti daca iti place mult istoria si nu suunt pline de minciuni documentarele

| Laaaaaariiiiiiiii a răspuns:

Sunt reale, adica de ce s-ar mai chema documentar daca ar fi plin de minciuni? Eu ma uit des pe History channel acolo sunt dicumentare interesante, si am vazut un documentar despre primul razboi mondial pe care il facusem si la scoala si datele erau la fel, so Nu sunt minciuni.

| florynush11 a răspuns:

Eu din cate stiu, istoria nu a fost niciodata 100% adevarata, concreta, de aceea nu cred ca este vreo problema daca te uiti la documentare/filme pentru ca ele iti dau informatii folositoare care te fac sa intelegi si sa stii mai multe despre istorie in general.