| anonim_4396 a întrebat:

m-am uitat acum pe un model de subiect la geografie si mi se pare cam greu..adica ti se cer sa scrii si niste nume de orase,tari,capitale mai necunoscute,de care nu a auzit prea multa lume sau orase si tari mici, neinsemnate..sa nu mai zic de rauri.happy
Hmmm...m-am cam speriat.mi se pare putin dificil sa retii si nume de orase,tari,capitale,rauri, lacuri neinsemnate si mai necunoscute..Am note bune la geografie insa in legatura cu bac-ul as putea zice ca ma gandesc sa aleg alta disciplina..la care sa dau.
Voua cum vi se pare sau cum vi s-a parut bacalaureatul la geografie?
Sa aleg alta disciplina la care sa dau?(sunt la filologie)
La ce e mai usor?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e greu, practic un absolvent de liceu trebuie sa stie toate tarile si capitalele lor (nici nu sunt multe si face parte din cultura generala a unui om care a fost la scoala, ar trebui sa le cam stii din clasa a opta). Eu nu am dat geografie, nu era dintre materiile mele favorite, dar inca stiu toate capitalele tarilor. Poti incerca sa dai la istorie daca iti este mai familiara. Nu trebuie sa cauti materii mai usoare, trebuie sa dai la materiile de care esti pasionat, pe care le-ai invatat lectie de lectie in liceu

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Brigaela):

La Istorie oricum dau proba scrisa obligatorie.
Am la alegere dintre geografie si stiintele socio umane(psihologie, logica, filosofie.)
Eu ma asteptam sa se dea niste tari, orase, capitale mai cunoscute..nu neaparat cele mai cunoscute dar macar Elvetia,Suedia,Norvegia, Japonia, India, Brazilia, Africa de Sud si de astea.dar ei dau exact ce nu te astepti niciodata.happy In fine.O sa vad ce fac.Am culegere cu teste si teorie pentru bac la geografie...Am sa o folosesc dar daca nu merge dau la alta materie, ceva socio-uman.happy
Oricum mai am 1 an jumate la dispozitie pana la bac.

| Brigaela a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Sincer, capitalele tarilor alea le stii in clasa a patra, nu este materie de bacalaureat, ci cel mult de absolvire a clasei a patra. Cum ti-am zis, ar trebui sa stii, de prin clasa a opta cel tarziu toate tarile si capitalele lor si sa le tii minte toata viata (este cultura generala minima a unui om care a terminat liceul).
Eu am dat filozofie, fiindca imi placea si imi amintesc ca mi s-a parut destul de dificila proba, a fost foarte mult de scris. Am luat doar 9, 75, desi nu ma gandisem ca as putea lua mai putin de 10 la probele astea la alegere. In fine, pe vremea aia nota de la bacalureat nu conta la nimic in viitor, doar la orgoliul propriu si in liceele bune toti vroiau medii peste 9, 00 ca sa nu se faca de ras cu note mici. Era mare rusine sa te vezi la avizier cu note mici, in coada listei.

| Eduard619 a răspuns:

Este cat se poate de usor la geografie...si eu eram la fel ca tine.Ia harta in mana studiaza putin si o sa ti se para foarte usor.Plus ca la geografie nu e nevoie sa tocesti prea mult ca sa iei nota mare.Eu iti recomand geografia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca la istorie sunt lucruri mai insemnate. Esti penibil. Dar cum ai vrea sa fie subiectele la geografie? Sa te intrebe de echipe de fotbal pe tari, poate iti e mai usor asa!
Bacul la geogra e mult mai usor ca cel la istorie. In fine, pentru tine oricum orice materie e grea, avand in vedere ca trebuia sa dai Bacul de vreo 3-4 ani. Bagi mereu motive ca depresia, dar nici n-ai rupt cartea atatia ani. Doar cochetezi cu ideea. Dar vei ajunge tu sa promovezi Bacul la pullivara.