| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU.

Probabil ati vazut si voi ca circula pe internet un videoclip cu o fata care este batuta, scuipata si umilita de alti 4 copiii. Cand am vazut, m-am gandit cat de oribil m-as simti daca acea fata ar fi fiica mea...
Si incep sa ma gandesc serios ca atunci cand voi avea eu un copil, sa il inscriu la o scoala online permanenta. Ma doare fix in c** daca s-o face carte sau nu, daca o sa invete sau nu ceva, putin imi pasa. Important este sa fie in siguranta. Mai ales ca nu se iau masuri deloc. Nimeni nu face nimic, profesorii abia daca scad un punct la purtare, de multe ori nu fac decat sa tina morala 5 minute agresorilor si atat. Politia abia daca da o amenda prapadita...

De ce sunt atatea persoane asa nelinistite ca nu incepe scoala? Unde e graba? Ce e asa urgent?

1. Corona inca nu a disparut, iar noi in loc sa fim cat mai safe, ne miram cum sa aducem bietii copii mai repede la scoala, sa ii punem in pericol. De aia nu dormim noi noaptea, ca nu fac copiii scoala "in banca". Ce nenorocire, wow.
2. Si cu si fara existenta acestui virus, scolile sunt oricum un loc periculos, unde elevii sunt agresati fizic si verbal de colegi si de profesori.

Scoala trebuie sa ramana online pentru totdeauna, e mai safe asa. Nu ca am dreptate? happy

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

De parca ii ajuta cu ceva ca sunt prezenti zilnic la scoala. Nici eu nu vedeam de ce sa stau o ora sa imi dicteze profesorul o pagina despre clima Romaniei de ex cand puteam sa intru pe net si sa invat singura, ba chiar sa invat mai multe. Cum spunea si Selly, scoala a ramas cu foarte multi ani in urma. Practic din clasa a 5 a pana in clasa a 8 a totul se rezuma la examenul ala, "invatati ca aveti examen". Apoi din clasa a 9 a pana in clasa a 12 a totul se rezuma la bac. Scoala te pregateste pentru examenele alea 2 nu pentru viata. Copiii trebuie sa stea 6-7 ore la scoala unde li se vorbeste despre lucruri care nu ar trebui sa ocupe 6-7 ore, apoi sunt prea obositi ca sa mai invete pe cont propriu ceea ce ar trebui sa invete pentru viata.
Scoala din Romania e o mare minciuna. Nu stiu cum functioneza scoala online ca eu nu mai sunt eleva dar banuiesc ca sunt mai putine ore. Macar asa elevii ar avea timp si sa invete singuri foarte multe lucruri care nu se dau la scoala, nu ar mai fi obositi, nu ar mai pierde vremea pe drum.
Si ai dreptate, foarte multi copii sunt agresati de colegii lor (unii chiar de catre profesori) si nimeni nu face nimi, si eu am patit cand eram in scoala generala. As fi preferat sa nu merg zi de zi la scoala pentru ca eram ingrozita. Eu sunt si o persoana introvertita. Probabil extrovertitii abia asteapta sa inceapa scoala pentru atmosfera, pentru a socializa. Nu e ok sa nu mai socializam deloc.

33 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Nu prea vad ce legatura are scoala cu bataia asta, ca era vacanta si scoala e inchisa.

2. Scoala online exclusiv este ceva extrem de nociv pentru un copil care nu mai poate socializa si nu se mai poate forma functionarii intr-un colectiv. Va deveni nu paria

3. Politia tocmai ce a arestat ieri pe una din batause.

4. Nu ti se pare nimic urgent in educatia copiilor? Poate tie nu iti pasa ca nu incepe scoala dar sute, mii de elevi nu isi permis sa frece duda cand vine vorba de educatia lor.

5. Mai bine iti dai copilul la cursuri de autoaparare decat tot ce ai scris mai sus

| Ineys a răspuns (pentru suntserios):

Nu sunt de acord cu punctul 2. pentru ca scoala nu favorizeaza deloc socializarea. Scoala e doar locul unde se strang multi copii, li se preda ceva si apoi pleaca acasa. Ei socializeaza in pauza, lucru pe care il pot face si la coltul blocului. Scoala nu pune accent pe socializare, ea exista pentru ca e inevitabila.
Mai nou in pauza se copiaza teme, nu se mai socializeaza.

Vorbesc despre sistemul nostru. In alte tari intr-adevar, se vede ca se socializeaza. Orele sunt interactive, vorbesc mai mult elevi si asculta mai mult profesorii. La noi e "HAI HAI CA N-AVEM TIMP SE TERMINA ORA" etc.

Asta nu e socializare, asta e armata. Te duci, stai in banca vine profu iti spune ce stie, bagi la cap bine. Nu? La fel de bine, 10 minute pauza ( aici se socializeaza ), vine ora urmatoare, se repeta povestea.

La noi le e si frica elevilor sa spuna ceva ca poate e gresit si se trezesc cu vreun 2. Mai zice profu "Hai nu va fie teama ca nu se intampla nimic", dar daca scoti o prostie pe gura te tine minte sunt sigur.

Jalnic sistem.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

1. Fetele alea poate erau colege de clasa. Ma rog, ideea e ca intr-o scoala fizica exista riscul asta. Online in schimb, nu au cum sa se bata.

2. Copilul poate socializa mergand la cursuri de inot, de canto, dans, baschet etc. Poate socializa cand merge in parc sau in padure. Scoala nu e unicul loc in care isi poate face prieteni.

4. Nu, nu e nimic urgent. Cu totii stim ca in romanica, scoala inseamna sa memorezi niste comentarii despre harap-alb, sa iti iei nota si dupa sa uiti tot.

5. Da, si la cursuri de autoaparare si la scoala online permanenta.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Apropo, si eu am facut cateva luni de facultate online. Nu a fost deloc nociv pentru mine si cred ca nici pentru ceilalti studenti.

| suntserios a răspuns (pentru Ineys):

Ehh, in pauza atunci. E o socializare constanta.
Sa socializezi nu inseamna doar distractie si hahait in pauza, inseamna sa stii sa functionezi intr-un colectiv.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Si poate nu erau colege de clasa, poate erau vecine de la bloc Ce faci? Iti tii copilul toata viata in casa? Aberant deja.

2. Scoala e unicul loc unde socializeaza constant.

4. Mda, uite ca mai sunt oameni care stiu sa invete, mai sunt oameni care au vise sa ajunga medici sau arhitecti sau ingineri si au nevoie de scoala.

Serios ca tu compari facultata cu scoala? Pai la facultate esti deja major si format. Nicio logica in comparatia ta

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Aberant zici? laughing
Nu am aberat deloc. Scoala online e safe. Eu nu zic sa tii copilul numai in casa, zic doar sa il protejezi cat de mult poti.

Mentalitatea asta de "lasa copiii sa se duca la scoala, ca oricum pot sa se bata si cu vecinii de bloc" e complet gresita.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Scoala e un mediu controlat si e multe mai sigur decat coltul blocului, drept dovada bataia de la care a porni acesta discutie.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru suntserios):

Locuiesc langa o scoala (de fapt o curte mare cu gradinita, scoala primara, generala si liceu). Nu vrei sa stii cat de rai pot fi unii copii, de fapt majoritatea, si ce violenta e acolo, verbala si fizica. Cred ca ar trebui sa se dea un test psihologic pentru oricine vrea sa devina parinte, copiii aia de la parinti au luat comportamentul

| troleibuz a răspuns (pentru anonim_4396):

2. Copilul poate socializa mergand la cursuri de inot, de canto, dans, baschet etc. Poate socializa cand merge in parc sau in padure.

Si acolo nu poate sa isi ia bataie?

| troleibuz a răspuns (pentru anonim_4396):

Faci o facultate slaba sau cu profesori care nu isi bat capul in general daca nu simti cat de nociv e.

O sa editez aici pentru ca mi-ai dat ignor.

Ba da. Faci o facultate inutila. In fiecare facultate se lasa multi in primul semestru. Asta nu e un argument. Socializarea online nu e socializare. Statul in trafic e o tragedie? Voi vreti sa obtineti lucruri fara niciun efort. Sa stati in pat si sa va vina diplomele pe tava. Pentru ca nu stiti cum sa faceti ceva util din timpii morti. Eu fac o ora pana la facultate. Ma bucur ca am timp sa citesc in acea ora. 2 ore de citit pe zi pentru mine e un castig. Dar trebuie sa te duca putin...

| suntserios a răspuns (pentru troleibuz):

Nu poate sa ia bataie acolo, ca intrebare asta in realitate e despre o frustrare legata de scoala si atat

| anonim_4396 explică (pentru troleibuz):

Nu fac o facultate slaba. Unii dintre colegii mei au renuntat din primul semestru cand au vazut ce materii se fac si la ce se da examen, si s-au dus la altele mai usoare.

Si in plus, nu mai pierd 1 ora jumate zilnic in trafic, ca sa ajung la cursuri. De socializat inca socializam cu totii, doar ca nu face to face. Iar de studiat studiem in continuare, ba chiar avem si timp bonus pentru asta, fiindca nu mai pierdem vremea pe drum/in trafic.
Am vorbit zilele astea cu colegii, si aproape toti spuneau ca vor sa studieze online si din octombrie.

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Adevarat. Nu stiu de ce au astia impresia ca scoala e unicul si inegalabilul loc de socializare.

| Goddessss a răspuns (pentru suntserios):

In sfârșit un om normal. Ăștia de aici sunt duși puțintel pe apa Sâmbetei.

| anonimg a răspuns:

Eu când zic că oamenii nu trebuie să mai de-a naștere la copii, nu mă ascultă nimeni.
Legiuitorul (adică cel care dă legea; adică statul român) este el însuși corupt chiar prin legile pe care le dă. Deci am fi nebuni dacă ne așteptăm ca statul român să facă o echitabilă dreptate. Aici nu este vorba de mila statului român pentru delicvenți; ci este lipsa de dreptate, ascunderea și protecția delicvenților. Pentru lucrul acesta România va fi și ea pedepsită ca și Libanul, unde infracționalitatea și corupția erau acasă; și încă mai sunt.
Nu putem să ne așteptăm de la oamenii needucați, imorali, să facă dreptate sau milă.
Siguranța noastră în dreptate este Dumnezeu și niciodată oamenii. Și Dumnezeu va da pe față în mod public toate lucrările nedrepte ale oamenilor, chiar și dacă acestea au fost legalizate.
Dumnezeu are o Lege și după ea vor fi judecați toți oamenii. Invlusiv acele adolescente fără minte. Lipsa lor de educație le va aduce plânsul și scrasnirea dinților în ziua judecății lui Dumnezeu -adica în ziua dreptății. Și lor și părinților lor care au crescut toți ca niște sălbatici.
La ce folosește cartea unor needucați? Poate doar să-și dezvolte infracționalitatea, imoralitatea la un nivel mai înalt.
Dumnezeu va da pe față toată nelegiuirea oamenilor.

| Crackman a răspuns:

Este parerea ta.
Si asa erau vai mama lor astia inclusiv eu la scoala, acum cu online sa fim seriosi.
Un om sa poate fii dezvoltat trebuie sa treaca prin niste etape, sa stea cu diferite caractere de oameni... in in fata calculatorului.
Eu personal stateam 14 ore la pc zilnic si dupa ani am resimtit efectele prostiei mele, m-am oprit si am inceput viata de la 0 la 23 de ani... acum ma pot declara normal, asa ca ai mare grija ce iti pasa sau nu.

| Sophieka a răspuns:

Exista scoli precum Waldorf si in Romania. Iti poti duce copilul la o scoala privata cu moralitate si principii, sau il poti inscrie la o scoala online.
Insa, asta nu inseamna ca acesta nu va intampina greutati si nesimtiri in viata.
Poate merge linistit / a pe strada si sa se trezeasca cu o masina care il / o opreste si il / o rapeste sau se trezeste ca cineva ii da una peste cap, pica si il / o fura.
Sunt doua exemple reale care nu le doresc nimanui, dar sunt reale.
In legatura cu scoala de stat, in care nu mi-a fost bine in toti anii de invatamant si am urat fiecare zi din scoala, este prost organizata, o gramada de maimute intr-o singura clasa si evident incapacitatea din partea cadrelor sa ofere timp de calitate fiecarui elev in parte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Troleibuz, ia spune, cum se numeste facultatea pe care o fac? Stii? Nu stii, pentru ca nu ai de unde.

Daca nu stii ce facultate fac, cum iti permiti sa spui ca e inutila? Tu gandesti macar?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca mai vrea cineva block, sa imi zica direct. Nu va mai pierdeti timpul lasand comentarii aberante si jignitoare, thanks.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Astia care mai comentati, faceti un efort si dati un raspuns civilizat.
Nu dati dovada de inteligenta daca insultati oamenii gratuit si nici nu detineti voi adevarul suprem, asa ca nu va intindeti mai mult decat va e plapuma. happy

| WonderGirl7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce om trist sa dea ignore la aia care isi expun părerea...
lmfao, n am aerrr.
Daca ai pus întrebarea, puteai sa iti asumi ca unii oameni pur si simplu au alte păreri.

| anonim_4396 explică (pentru WonderGirl7):

Sa iti expuna parerile fara insulte. Pentru insulte am dat ignore, nu ca au ei alta parere. Cand o sa invete sa respecte opiniile celorlalti oameni, si sa isi spuna si ei parerea fara sa jigneasca, atunci nu o sa le mai dau ignore.

| WonderGirl7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Na fiecare cu ce poate. ce sa zic

| troleibuz a răspuns:

Socializarea e vitala in formarea caracterului. Izolarea indobitoceste.

| Jus7t a răspuns:

Zicea Martin Luther king jr că adevărata educație e cea care te face mai inteligent și cu caracter, sistemul educațional prezent pică la ambele.

E lung subiectul, nu am starea să intru în el acum, sunt multe de luat în calcul, dar să faci doar școală online e ceva dus la extrem, o să iasă din casă până la urmă, nu? Tot o să poată da de mizerii, dacă sistemul fabrică mizerii trebuie schimbat să fabrice caractere.
Nu o să văd nimic din toate astea în viața asta, aia e.

| Goddessss a răspuns:

Nu ai deloc dreptate. esti praf.
scoala online nu e școală, e o mizerie. abia dacă am făcut ceva. Sa nu mai zic ca mulți nici nu au cu ce avea acces la informație.
de tine asa, eu nu imi iau bacul. tu auzi ce prostii ai scris?
Una e când dai teste, cat socializezi, când ești fata in fata cu profesorul si il întrebi ce nu ai înțeles si alta e sa stai in fata un pc sau tel, nefăcând nimic si ascultând doar ce zice proful.
Tine cont ca unii copii au anxietate sociala sau suferă de timiditate. Aia cum de dezgheață?
numai scrie asa prostii, te rog mult.
Vrei sa dispară socializarea si sa fim niște roboti? asta ai in cap?
Doamne ferește!

| anonim_4396 explică (pentru Goddessss):

Doar pentru ca tu nu esti de acord cu mine nu inseamna ca sunt "praf" si nici ca am scris "prostii".

Nu vreau sa dispara socializarea, dar as vrea sa imi fie respectate opiniile, si sa nu primesc insulte gratuite doar pentru ca un strain are impresia ca eu gresesc si el are dreptate.

Citeste raspunsul cu funda, ai acolo tot ce trebuie. Eu nu imi mai bat capul.

| ALEXXXL19 a răspuns:

Aveam 17 ani eram intra 10 incepusem bine invatam binisor media a fost de 8 cand am terminat si de ce m-am lasat bulding se spune parca se lua baieti mai mari de mine si ca sa nu mai sufar m-am lasat de ea si uite ca am ajuns binisor chiar daca visu de a fi it mi-a fost ruinat din cauza frici de atunci dar mergem inainte sunt multi copiii care sufera in tacere si n-ai ce face ca asa ceva nu e invatat in scoli asa ca de ce sa mai faci o scoala care e doar pierdere de vara de la un moment dat

| StefanE2019 a răspuns:

Ai perfecta dreptate. După părerea mea, școala ar trebui să mai continue online până se încheie pandemia (în România, cel puțin).

Ai aici o postare relevantă:

https://www.tpu.ro/......tii-si-al/

| Jade20 a răspuns:

Corect. Sunt foarte de acord cu homeschooling-ul.
Din pacate asa ceva este la o distanta de inca cateva decade. Tehnologia a avansat, dar mentalitatea omului nu. Plus inca mai sunt destui fara un pc acasa sau conexiune permanenta la internet, iar pentru aia nu ar face nimeni nimic.

| Ferfelyt a răspuns:

Parcă te-ai lăsat de TPU.
Și de ce ai nevoie de răspunsurile unor sclavi, așa cum ne-ai numit în fostul user name pe care tocmai l-ai schimbat?

| anonim_4396 explică (pentru Ferfelyt):

Fanul meu nr 1.