| Bbyw a întrebat:

Referitor la chimie, cum se citeste conform IUPAC?

Răspuns Câştigător
| cooldreams a răspuns:

Bine iti dau un exemplu pentru alcani
intai denumesti radicalii. Apoi stabilesti catena cea mai lunga (cea care are cei mai multi atomi de C). Daca exista mai multe posibilitati, alei catena cu cele mai multe ramificatii. se numeroteaza atomii de c din catena primara cu cifre arabe, ce reprezinta indicii de pozitie alea ramificatiilor. NUmeri de la cap la coada. Trebuie sa pornesti mereu din capatul in care sunt mai multe ramificatii, astfel incat suma indicilor de pozitiie sa fie minica. La numele alcanului se adauga denumirile radicalilor in ordine alfabetica indicand prin:
-cifre arabe pozitiile lor
-prefixe (di, tri, penta, etc.) cate ramificatii are catena.
Prefixele nu modifica ordinea alfabetica a ramificatiilor.
Regulile de la alchene in colo sunt cam aceleasi, doar ca trebuie sa tii cont de pozitia dublei legaturi.

2 răspunsuri:
| cooldreams a răspuns:

Ce sa se citeasca? catalogul?
exista intr-adevar reguli generale pentru a denumi substantele organice, dar fieare grupa de substante are regulile ei specifice. deci ce vrei sa afli de fapt? sau mai bine, de ce nu citesti din carte sau nu intrebi proful?

| Bbyw explică (pentru cooldreams):

Pai vreau sa stiu cum se citeste o substanta sau care e regula de baza pentru a citi conform IUPAC. Prefer sa intreb pe altcineva decat pe profesorul de la clasa.

| cooldreams a răspuns (pentru Bbyw):

Bine iti dau un exemplu pentru alcani
intai denumesti radicalii. Apoi stabilesti catena cea mai lunga (cea care are cei mai multi atomi de C). Daca exista mai multe posibilitati, alei catena cu cele mai multe ramificatii. se numeroteaza atomii de c din catena primara cu cifre arabe, ce reprezinta indicii de pozitie alea ramificatiilor. NUmeri de la cap la coada. Trebuie sa pornesti mereu din capatul in care sunt mai multe ramificatii, astfel incat suma indicilor de pozitiie sa fie minica. La numele alcanului se adauga denumirile radicalilor in ordine alfabetica indicand prin:
-cifre arabe pozitiile lor
-prefixe (di, tri, penta, etc.) cate ramificatii are catena.
Prefixele nu modifica ordinea alfabetica a ramificatiilor.
Regulile de la alchene in colo sunt cam aceleasi, doar ca trebuie sa tii cont de pozitia dublei legaturi.