| Digital112 a întrebat:

Chimie clasa a 11-a Stie cienva cum se numesc astea? 1 si 2

Iupac si din ce clasa fac parte FUNDA,

dau maine test la chimie si ne da din astea,

si daca vreti sa-mi spuneti cum aflu deumirile, va rog

http://i.imgur.com/81Ns3rX.png

Răspuns Câştigător
| MaliciousDeath a răspuns:

1 e alcool iar 2 fenol, pentru ca OH e legat direct de nucleul aromatic.Cat despre denumiri:
1=alcool benzilic(si vezi ca e CH2 acolo)
2=orto-crezol sau 1-hidroxi-2-metilbenzen
Pentru denumiri trebuie' sa tii cont de pozitie.In 1 ai guparea hidroxil, iar in urmatoarea, 2(care inseamna orto)ai gruparea metil.De aici vine 1-hidroxi-2metil.
La alcooli, daca ai catena aciclica incepi cu numele catenei de baza+terminatia OL.
De exemplu: CH3-CH2-CH2-OH
Ceea ce inseamna propan+OL=propanol
>HO-CH2-CH2-OH
Ai doua grupari hidroxil, ceea ce inseamna 2OL adica diOL, deci rezulta numele catenei de baza+diOL=etandiol