| Andreeeeei a întrebat:

Sunt a 9a la stiintele naturii si am o problema... Miercuri dupa vacanta...dau lucrare la biologie din probleme de genetica stiti de alea cu genotip fenotip si as vrea sa stiu cum sa le inteleg mai usor...ma puteti ajuta cu un sfat...pentru ca profa de bio este foarte dura si oricum nu da 9 sau 10 decat daca mergi la olimpiada...dar poate pot sa iau un 8 si as vrea sa stiu daca sa da si din genetica admiterea la medicina...

4 răspunsuri:
| pastru009 a răspuns:

La admiterea la Facultatea de Medicina dai test din chimia si biologia clasei a 10a, a 11a si a 12a. happy Am o prietena acolo si a fost greu si pentru ea pana sa intre (pana si convorbirile noastre parca erau cronometrate, fiindca durau putin si intotdeauna ea punea capat discutiei din motive de studiu). happy Genetica o studiezi abia dupa ce intri la facultate. Nu inainte. (sper sa nu ma insel)

| Valenziana a răspuns:

Vai, stiu cum e, si eu sunt tot a 9-a, tot la stiinte ale naturii laughing. Eu de exemplu am avut pentru teza si am cautat pe didactic.ro subiecte + rezolvari. Nu e nevoie doar pe site-ul acela. Prima data inveti foarte bine lectia ca sa poti intelege, dupa te uiti la o rezolvare, 2, dupa incerci singur. Cel putin la mine a mers. Cat despre admiterea la facultate, nu stiu sigur, in general am auzit ca se da din materia claselor 11-12, dar mai pun si niste intrebari usoare din cele anterioare. Plus chimia evident.

| Twwinkkkiweee a răspuns:

Nu știu cum să te ajut să înțelegi problemele alea, dar știu sigur că admiterea la medicina se dă din materia ce e in manualul de bio de clasa a 11 a, mai ai oricum timp, dar daca te-ai hotărât că vrei la medicina va trebui să incepi sa te pregatesti cu un an inainte de admitere, nu e imposibil, dar nici foarte ușor. A, si pe langa bio vei avea si vreo 20 de intrebari grila din chimie organica, in cazul in care optezi pentru Medicina Generala ( cel putin așa e in Timisoara) big grin Multă baftă și spor la invatat!

| AC4S4 a răspuns (pentru Twwinkkkiweee):

La medicina generala se da din toata biologia si toata chimia (in Cluj, dar presupun ca peste tot).