| VIOLETMOV a întrebat:

Sunt fata, am aproape 14 ani si trec in clasa a 7-a. As vrea sa imi dati niste solutii ca sa pot sa invat mai rapid, mai usor, fara sa fie nevoie sa tocesc multe ore. As vrea sa fiu cea mai buna la toate materiile, deoarece ma intereseaza sa ajung la un liceu bun, o facultate buna, sa am o viata buna. Vreau sa mentionez ca la mine in clasa concurenta este foarte stransa, avand in vedere faptul ca anul acesta premiile 1, 2 si 3 au fost departajate printr-o sutime, respectiv doua. Imi doresc practic sa fiu cea mai buna din clasa, fara a fi considerata tocilara, increzuta, etc.
Stiti cateva sfaturi sau metode care ma pot ajut sa invat mai usor / sa ma concentrez mai usor? Daca da, nu ezitati sa mi le spuneti si mie, va rog! Dau funda + vot! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| DixieP a răspuns:

Inteleg ce spui. Vad ca esti foarte determinata. Nu stiu in ce masura te vor ajuta sfaturiile mele, dar stiu ca o vor face.winking
1. Invata logic la materiile reale. Cand vorbim, la matematica, de arie si volum la corpurile geometrice, ne ia durerea de cap. Insa nu e chiar atat de greu. Iti dau un exemplu: paralelipipedul dreptunghic (arata ca un dulap cu baza unui dreptunghi) are aria totala = perimetrul bazei*inaltimea. E o formula usoara, dar tinand cont ca nu e singura este posibil sa o incurcam. Atunci trebuie sa o luam logic: stim cum arata acest corp si stim ca aria totala reprezinta aria tuturor fetelor, putem sa aflam necunoscuta prin adunarea celor 6 suprafete, insa, logic luand, afland perimetrul bazei apoi inmultind cu inaltimea obtinem aria totala, intr-un mod mai usor. Probabil, inca nu intelegi despre ce vorbesc, pentru ca astea abia se invata intr-a 8-a, dar persoanele cu care m-am intalnit aveau aceasta problema, nu puteau retine formulele. Nu e nevoie sa le retii, este posibil sa le incurci, asa ca daca iti pui mintea putin la contributie afli ca e mult mai usor decat te asteptai.
2. Pana intr-a 8-a invatam la istorie, civica, geografie, tehnologie, etc. mecanic si uitam in proportie de 80% ce invatam in doar o saptamana laughing. Dintr-a 8-a am luat istoria ca pe o poveste. Citeam de 2-3 ori lectia, de aproape 3 pagini studentesti, si era deja invatata. Incercam sa pun putin accent pe ani si intr-o juma de ora era invatata la perfectie. La civica intotdeauna incercam sa gasesc cate un exemplu care sa se potriveasca cu subiectul "dezbatut" pe caietel si mi-era mult mai usor sa inteleg termenii. Geografia am invatat-o cu harta in mana. Am avut parte de rezultate cu mult mai bune si m-am detasat mult fata de colegi. Chiar si profesorii se mirau laughing.
3. Fii atenta cand inveti si rezolvi temele.
4. Concentraza-te pe factorii interni, nu externi! Adica, sa nu iti doresti sa fii prima din clasa, ci sa ai rezultate care sa te multumeasca, care sa te faca fericita si care sa te faca sa iti doresti si mai mult. Restul vine de la sine. In clasele 5-7 imi doream sa fiu prima si nu eram intotdeauna. Cand mi-a pasat mai putin de asta si m-am axat pe fericirea mea sufleteasca, i-am intrecut pe toti super usor.
5. Cea mai mare greseala e sa iti petreci pauzele repetand sau mai facand exercitii in plus. Si cu alea 10 minute si fara ele. Du-te si comunica cu ceilalti. Glumeste, razi, fii fericita. Nu vei fii considerata nici tocilara, nici increzuta.
6. Nu iti alege prietenii neaparat dupa note. Daca tu esti de 10 si x e de 7-8, asta nu il face mai inferior. Poate nu are aceleasi cunostinte, dar posibil sa aiba o perceptie cu totul diferita. Unica. Vorbeste cu toata lumea. Iti spun din proprie experienta. Colegii invidiosi au zis de atatea ori despre mine: "Vai, dar Diana vrea sa aiba doar prietenii cu note mari! De zece!". Nu era adevarat. Atat timp cat aia stiau doar despre manele, barfa si seminte, nu imi doream sa discut cu ei. La un moment dat am intrat si eu in discutiile lor si au inceput sa zica: "Vai ce s-a schimbat Diana! Chiar imi place acum de ea. Nu mai are "fite". " laughing Sper sa nu ai specimene de astea in clasa ca e naspa rau.
7. Stabileste-ti un plan. Ce vrei sa faci pe viitor si ce NU vrei sa faci. Trebuie sa iti alegi o directie. Atunci iti va fi mult mai usor.
Sper sa iti fii transmis sfaturile intr-un mod corect si sa le pui in aplicare, daca consideri ca te vor ajuta! happy

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa te poti concetra pe invatat trebuei sa:
- alegi o camera sa inveti care este f departe de bucatarie si restul casei, care-i linistita si aerisita
- elimini din camera orice aparat electronic: TV, radio, computer, tableta, telefon.
- inchizi telefonul cand te apuci de invatat
- pana nu termini de invatat, nu deschizi nici un aparat elctronic
In felul asta, nu te deranjeaza nimeni, te poti concetra asupra invatarii lectiilor si asmiliarea cunostintelor.

| Freya1 a răspuns:

Nu invata pe de rost petru ca nu vei intelege nimic.Fi atenta la ore la ce spune profesoru si fa-ti mereu rezumatu la lectie, rescrie lectia predata in termeni tai intr-un rezumat si invato incearca sa intelegi si sa gandesti logic.Bafta

| minrest a răspuns:

Trebuie numai sa intelegi tot ce ti se preda. Te gandesti la logica lucrurilor pana cand intelegi. Vei fi opusul unei tocilare, dar tot tocilara vei fi considerata.

| RainmakerX a răspuns:

Eu am avut 9, 90 media din 5-8 si pot spune ca nu m-a ajutat la nimic.

M-am concentrat pe materii inutile iar la evaluarea nationala nu am avut niste rezultate prea bune. Totusi, am putut sa intru la profilul pe care mi-l doream dar la limita.

Sfatul meu ar fi sa te gandesti la ce profil vrei sa dai mai departe si sa-ti dai sufletul doar la materiile care o sa te ajute la liceu.

De exemplu la bilingv ai nevoie de limbile straine, la stiintele naturii de chimie... si nu numai.

Ce rost are sa inveti latina daca ai de gand sa te duci la real?
Alege un profil care iti place si care iti ofera un viitor.
La restul materiilor incearca doar sa ramai intre 8-9 *ia 10 daca poti fara cine stie ce efort* asta ca sa fii sigura ca nu o sa te traga cu mult in jos mediile.

Metode de concentrare ar fi sa-ti inchizi telefonul si sa-ti faci biletele cu rezumatul lectiilor. Cititul lor nu te ajuta prea mult.
Incearca sa citesti lectia, faci rezumat, dupa care citesti rezumatul si povestesti fara biletel tot ce ai inteles.

| AleexisViol3t a răspuns:

Fii atenta in clasa la ce iti preda profesorul, iar acasa decat repeta lectiile, fa niste exercitii(unde e cazul) pentru a-ti fixa mai bine notiunile invatate si gandeste-le cat mai logic.

| Fancyuiop a răspuns:

Subliniază chestiile mai importante, fă-ți rezumate ca să înveți mai ușor, folosește sau cumpară-ți memoratoare (niște cărticele) la materiile pe care te axezi tu, ca să îți fie mult mai ușor. Folosește-te de tot ce îți stà în cale.

| CristianaCrissPinka2002 a răspuns:

Buna! Eu tocmai trec in clasa a9-a si mie mi-au fost de ajutor urmatoarele solutii:
-sa subliniez ce am de invatat, ca cica creierul le retine mai repede sau sa mananc migdale sau nici ca sunt bune pentru creier
-sa scriu ce am de invatat pe alte foi, iar apoi sa invat de pe alea
-sa scriu ce am de invatat de multe ori(asta in caz ca nu ai memorie auditiva)
-sa te integistrezi citind ce trebuie sa inveti, iar apoi sa le asculti la casti, iar doar daca vrei sa editezi si sa pui pe fundal si o melodie
-sa te inregistrezi cantand ce trebuie sa inveti
-sa scrii ce ai de invatat pe chestiile alea mici care se lipesc cu numele de postituri
-sa te joci cu cineva de-a profesoarea si elevul si sa te asculte din ce ai de invatat
-sa le scrii pe telefon si sa le inveti
-sa faci exeecitii cu ceea ce ar trebui sa inveti:la mate=formulele, adica faci exercitii din ele, iar la romana schimbi niste cuvinte si le inlocuiesti cu unele gresite ca sa le corectezi cu ce e corect sau sa scrii putin din informatie si dupa sa pui multe puncte din astea,,..." pe care sa scrii continuarea.
Hai cu fundita pentru mine

| VIOLETMOV explică:

Multumesc mult tuturor, sunt raspunsuri foarte bune, voi tine cont de sfaturile voastre si sper sa ma ajute.

| Alexandra5445 a răspuns:

Hei! Si eu am 14 ani, dar trec in clasa a 8-a