| Lukasssz a întrebat:

Hey TPU, sunt in clasa a 12 a si nu stiu ce vreau sa fac dupa ce termin liceul. Solutii, idei? Funda happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Învață intens o limba intensa și îți poți găsi un job de TRADUCĂTOR. Alege dacă vrei și crezi ca ți s-ar potrivi facultatea de litere.

41 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sofer pe autobuz, mecanic, electromecanic, tinichigiu. Meseriile alea o sa aiba viitor constant nu se pierd usor

| mgtow a răspuns:

Facultate naa, mecanic de locomotiva sa mergi cu trenul mai bine, au nevoie de tineri

| Violleta2022 a răspuns:

1. te angajezi unde gasesti de munca
2. te duci la o posliceala de meserii
3, te inscrii la o facultate, daca esti capabil

| Drimmero a răspuns:

Munca sau facultate, sau daca te mai tin parintii tai 1-2 ani pana te gandesti la ce o sa faci. Mai bine ai face o facultate daca ai vreun domeniu care iti place si vrei neaparat sa mergi in directia aia.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ar trebui sa faci ce simti tu ca vrei sa faci big grin
Eu prin clasa a 12-a, sem 2 m-am razgandit si am schimbat directia, si a fost o alegere super.

Asa ca... care este visul tau? Cum ar spune Seth Rollins, arhitectul de vise.

Cele mai cautate, raman desigur, IT si medicina.

| Lukasssz explică (pentru DoarBogdan):

Mama, si tu esti fan Seth Rollins laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru Lukasssz):

Nu am spus ca sunt fan. Doar il stiu big grin
Tin minte acum mult timp, ca nu imi placea deloc. Dar dupa, a inceput sa imi placa.winking

| Celcestietot a răspuns:

Ce te atrage pe tine.

| Lukasssz explică (pentru Celcestietot):

Problema e ca nu prea am pasiuni!

| Celcestietot a răspuns (pentru Lukasssz):

A existat vreodata in viata ta o singura chestie care sa iti placa?

| Lukasssz explică (pentru Celcestietot):

Pai mi-a placut fotbalul, pana sa ma accidentez!

| Celcestietot a răspuns (pentru Lukasssz):

Pacat. Te-ai gandit sa te faci profesor de sport sau antrenor de fotbal happy?

| Lukasssz explică (pentru Celcestietot):

Am si acum probleme cu genunchiul, deci nu pot.

| Celcestietot a răspuns (pentru Lukasssz):

Incearca sa iti gasesti o pasiune cat timp mai esti la liceu, iar apoi fa bani din ea.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Apuca-te de studente happy

Răspuns utilizator avertizat
| DonEduardo a răspuns:

Asta e ceva ce trebuie sa descoperi tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu l-am terminat de mult și nu știu ce sa fac laughing e greu fără facultate, da pentru bac și continua studiile asta trebuie sa faci dacă vrei ceva.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Pai vreau sa fac o facultate, dar problema este ca trebuie sa ma gandesc bine la ce. ca doar nu fac facultate doar asa sa am o diploma si sa lucrez pe urma la McDonalds.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Da, ar trebui sa te gândești spre ce faculta sa te orientezi. Încearcă la drept, sa devii avocat, cred ca ai stofa.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Problema este ca nu prea imi place sa lucrez cu oamenii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

O limba străină. Damn God ce am scris și eu acolo laughing

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Da meseria de traducator este bine platita in Romania cat si in afara ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Poți lucra și de acasă.
Dacă te-ai duce dincolo ai fi tare. În România ești văzut prost dacă ești Introvertit /anxios /pudic și bârfit la greu.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Da,asta e comunism, sa fi judecat doar ca esti diferit de turma

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Nu putem schimba oricum mentalitatea, dar putem rămâne în schimb noi neschimbati, și neinfluentati de către cei din jur.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Mi-ar fi placut sa ma nasc intr-o tara unde lumea era mai deschisa la minte, mai permisivi, intr-o tara in care nu esti judecat dupa cum esti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Și mie mi-ar fi plăcut dar asta e. Sunt lipsuri multe și unde oamenii sunt civilizați, nu știu, nu cred ca exista o tara cu un echilibru perfect văzut de noi.
Te vei maturiza mult, e posibil sa te schimbi, sa devii mai open mind, nu prea ai de unde sa ști ce îți rezerva viitorul.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Da corect, in nici o tara nu e totul roz, dar mi-as fi dorit sa ma nasc intr-o tara unde situatia e mai roz decat in Romania.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Putea fi mult mai rău decât atât. Te puteai naște în Africa și sa mori de foame.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

De acord, dar era loc si de mai bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Selecția naturala a decis asta. Asta e. Mergem înainte ca tancul rusesc.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Dar oricum acum Romania e in UE deci poti sa emigrezi intr-o tara mai buna, foarte usor, nu mai ai nevoie de viza.

| Lukasssz explică (pentru Lukasssz):

Cum era pana in 2007

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Da, asa este. Unii sunt de mult timp stabiliți acolo, o duc relativ bine, alții duc dorul de casa, de familie.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Multi pleaca cu tot cu familia si ajung sa fie de 20x de ori mai fericiti la straini decat ar fi fost in Romania, printre "semeni"

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Învață intens o limba intensa și îți poți găsi un job de TRADUCĂTOR. Alege dacă vrei și crezi ca ți s-ar potrivi facultatea de litere.

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Să îți trăiești viața! happy Să îți găsești un job sau să continui studiile la o facultate care îți place ție! Să faci ce îți place! Să te bucuri și să fii fericit!winking Funda? big grin

| MariaEElena0505 a răspuns:

Gândește-te ce pasiuni ai. Ce-ți place sa faci in timpul liber. Ce materii îți plac. Gândește-te și sigur o sa afli raspunsul in timp util. ‘)

| intrebcenustiu a răspuns:

Iti gasesti unul cu bani si aia e

| GeoGeorgi1 a răspuns:

Consulta consilierul liceului tau! acesta te va ajuta sa te descoperi prin teste de personalitate si te va indruma. Fii deschis la discutii si pune intrebari!

In cazul in care nu te-ai decis ce vrei sa urmezi la facultate, iti recomand sa amani un an admiterea, timp pe care il vei folosi sa te decizi ce ti se potriveste.

Nu va fi o decizie inteleapta sa te grabesti sa dai admiterea la o facultate.

Atentie! doar pentru ca vei urma o facultate, nu iti va garanta succesul. Consulta siturile cu joburi, vezi care sunt ofertele, ce se cere de la angajati si lucreaza sa dezvolti acele competente. ( te vor interesa care sunt abilitatile cautate de angajatori (soft skills, competente TIC (pachetul office), chiar limbaje de programare), aptitudini si abilitati).

Dupa facultate, multi tineri se simt pierduti si le e greu sa obtina un job tocmai pentru facultatile nu ii pregateste pentru piata muncii. Totusi, facultatea deschide multe usi inchise.

Nu uita, nu toti cei care spun ca stiu ce isi doresc sa devina in viitor inteleg in totalitate ceea ce si-au propus. Competitia o porti cu tine insuti, si nu cu cei din jurul tau.
Meseria la care viseaza cei din jurul tau nu e neaparat meseria visurilor tale.

Iar, daca inveti sa iubesti ceea ce faci, atunci vei fi realizat! ---------------------------------------------------------------------------- ----------------Si asa nu vei ajunge sa lucrezi la McDonald!--------------------------------------------------------------------------------------------

Ps. mi-am accesat contul de mult uitat ca sa iti ofer indrumare si sper ca te va ajuta sa creezi propria poveste de success.

Fa-ti timp si pentru linkul de mai jos

https://www.hipo.ro/......-o-iubesti

Mult noroc!