| Lukasssz a întrebat:

Hey TPU, sunt in clasa a 12 a si nu stiu ce vreau sa fac dupa ce termin liceul. Solutii, idei? Funda happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Învață intens o limba intensa și îți poți găsi un job de TRADUCĂTOR. Alege dacă vrei și crezi ca ți s-ar potrivi facultatea de litere.

41 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu l-am terminat de mult și nu știu ce sa fac laughing e greu fără facultate, da pentru bac și continua studiile asta trebuie sa faci dacă vrei ceva.

| Celcestietot a răspuns:

Ce te atrage pe tine.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Pai vreau sa fac o facultate, dar problema este ca trebuie sa ma gandesc bine la ce. ca doar nu fac facultate doar asa sa am o diploma si sa lucrez pe urma la McDonalds.

| Lukasssz explică (pentru Celcestietot):

Problema e ca nu prea am pasiuni!

| Celcestietot a răspuns (pentru Lukasssz):

A existat vreodata in viata ta o singura chestie care sa iti placa?

| intrebcenustiu a răspuns:

Iti gasesti unul cu bani si aia e

| Lukasssz explică (pentru intrebcenustiu):

Sunt baiat -_-

| Lukasssz explică (pentru Celcestietot):

Pai mi-a placut fotbalul, pana sa ma accidentez!

| Celcestietot a răspuns (pentru Lukasssz):

Pacat. Te-ai gandit sa te faci profesor de sport sau antrenor de fotbal happy?

| MariaEElena0505 a răspuns:

Gândește-te ce pasiuni ai. Ce-ți place sa faci in timpul liber. Ce materii îți plac. Gândește-te și sigur o sa afli raspunsul in timp util. ‘)

| Lukasssz explică (pentru Celcestietot):

Am si acum probleme cu genunchiul, deci nu pot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Da, ar trebui sa te gândești spre ce faculta sa te orientezi. Încearcă la drept, sa devii avocat, cred ca ai stofa.

| Celcestietot a răspuns (pentru Lukasssz):

Incearca sa iti gasesti o pasiune cat timp mai esti la liceu, iar apoi fa bani din ea.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Problema este ca nu prea imi place sa lucrez cu oamenii.

| Drimmero a răspuns:

Munca sau facultate, sau daca te mai tin parintii tai 1-2 ani pana te gandesti la ce o sa faci. Mai bine ai face o facultate daca ai vreun domeniu care iti place si vrei neaparat sa mergi in directia aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

O limba străină. Damn God ce am scris și eu acolo laughing

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Da meseria de traducator este bine platita in Romania cat si in afara ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Poți lucra și de acasă.
Dacă te-ai duce dincolo ai fi tare. În România ești văzut prost dacă ești Introvertit /anxios /pudic și bârfit la greu.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Da,asta e comunism, sa fi judecat doar ca esti diferit de turma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Nu putem schimba oricum mentalitatea, dar putem rămâne în schimb noi neschimbati, și neinfluentati de către cei din jur.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Mi-ar fi placut sa ma nasc intr-o tara unde lumea era mai deschisa la minte, mai permisivi, intr-o tara in care nu esti judecat dupa cum esti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Și mie mi-ar fi plăcut dar asta e. Sunt lipsuri multe și unde oamenii sunt civilizați, nu știu, nu cred ca exista o tara cu un echilibru perfect văzut de noi.
Te vei maturiza mult, e posibil sa te schimbi, sa devii mai open mind, nu prea ai de unde sa ști ce îți rezerva viitorul.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Da corect, in nici o tara nu e totul roz, dar mi-as fi dorit sa ma nasc intr-o tara unde situatia e mai roz decat in Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Putea fi mult mai rău decât atât. Te puteai naște în Africa și sa mori de foame.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

De acord, dar era loc si de mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Selecția naturala a decis asta. Asta e. Mergem înainte ca tancul rusesc.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Dar oricum acum Romania e in UE deci poti sa emigrezi intr-o tara mai buna, foarte usor, nu mai ai nevoie de viza.

| Lukasssz explică (pentru Lukasssz):

Cum era pana in 2007

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lukasssz):

Da, asa este. Unii sunt de mult timp stabiliți acolo, o duc relativ bine, alții duc dorul de casa, de familie.

| Lukasssz explică (pentru anonim_4396):

Multi pleaca cu tot cu familia si ajung sa fie de 20x de ori mai fericiti la straini decat ar fi fost in Romania, printre "semeni"