| Lukasssz a întrebat:

Hey TPU, sunt in clasa a 12 a si nu stiu ce vreau sa fac dupa ce termin liceul. Solutii, idei? Funda happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Învață intens o limba intensa și îți poți găsi un job de TRADUCĂTOR. Alege dacă vrei și crezi ca ți s-ar potrivi facultatea de litere.

41 răspunsuri:
| GeoGeorgi1 a răspuns:

Consulta consilierul liceului tau! acesta te va ajuta sa te descoperi prin teste de personalitate si te va indruma. Fii deschis la discutii si pune intrebari!

In cazul in care nu te-ai decis ce vrei sa urmezi la facultate, iti recomand sa amani un an admiterea, timp pe care il vei folosi sa te decizi ce ti se potriveste.

Nu va fi o decizie inteleapta sa te grabesti sa dai admiterea la o facultate.

Atentie! doar pentru ca vei urma o facultate, nu iti va garanta succesul. Consulta siturile cu joburi, vezi care sunt ofertele, ce se cere de la angajati si lucreaza sa dezvolti acele competente. ( te vor interesa care sunt abilitatile cautate de angajatori (soft skills, competente TIC (pachetul office), chiar limbaje de programare), aptitudini si abilitati).

Dupa facultate, multi tineri se simt pierduti si le e greu sa obtina un job tocmai pentru facultatile nu ii pregateste pentru piata muncii. Totusi, facultatea deschide multe usi inchise.

Nu uita, nu toti cei care spun ca stiu ce isi doresc sa devina in viitor inteleg in totalitate ceea ce si-au propus. Competitia o porti cu tine insuti, si nu cu cei din jurul tau.
Meseria la care viseaza cei din jurul tau nu e neaparat meseria visurilor tale.

Iar, daca inveti sa iubesti ceea ce faci, atunci vei fi realizat! ---------------------------------------------------------------------------- ----------------Si asa nu vei ajunge sa lucrezi la McDonald!--------------------------------------------------------------------------------------------

Ps. mi-am accesat contul de mult uitat ca sa iti ofer indrumare si sper ca te va ajuta sa creezi propria poveste de success.

Fa-ti timp si pentru linkul de mai jos

https://www.hipo.ro/......-o-iubesti

Mult noroc!

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Să îți trăiești viața! happy Să îți găsești un job sau să continui studiile la o facultate care îți place ție! Să faci ce îți place! Să te bucuri și să fii fericit!winking Funda? big grin

| mgtow a răspuns:

Sofer pe autobuz, mecanic, electromecanic, tinichigiu. Meseriile alea o sa aiba viitor constant nu se pierd usor

| mgtow a răspuns:

Facultate naa, mecanic de locomotiva sa mergi cu trenul mai bine, au nevoie de tineri

| Violleta2022 a răspuns:

1. te angajezi unde gasesti de munca
2. te duci la o posliceala de meserii
3, te inscrii la o facultate, daca esti capabil

| DonEduardo a răspuns:

Asta e ceva ce trebuie sa descoperi tu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ar trebui sa faci ce simti tu ca vrei sa faci big grin
Eu prin clasa a 12-a, sem 2 m-am razgandit si am schimbat directia, si a fost o alegere super.

Asa ca... care este visul tau? Cum ar spune Seth Rollins, arhitectul de vise.

Cele mai cautate, raman desigur, IT si medicina.

| Lukasssz explică (pentru DoarBogdan):

Mama, si tu esti fan Seth Rollins laughing

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Lukasssz):

Nu am spus ca sunt fan. Doar il stiu big grin
Tin minte acum mult timp, ca nu imi placea deloc. Dar dupa, a inceput sa imi placa.winking

Răspuns utilizator avertizat
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Apuca-te de studente happy