| wPapy a întrebat:

Sunt in clasa a 5-a si am o problema.Nu inteleg cum se rezolva problemele cu inecuatii.Imi puteti explica. Dau funda+vot.

8 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=xkCSDDyNdac
Uite aici :D cauta si partile celelalte si sper sa intelegi ceva.

| Tweetymrrr a răspuns:

Ce anume n'ai înţeles? Eu zic să mai citeşti odată lecţia din manual, căci sigur ai să te prinzi cum stă treaba.
Succes!

| wPapy explică (pentru Tweetymrrr):

Poi cum sati zic...La ora in care nea predat eu si cu o colega am lipsit caci am avut concurs la franceza si n-am lectia...

| wPapy explică (pentru Tweetymrrr):

Si in plus profu nu le-a dat la colegi sa scrie in caiet.

| Tweetymrrr a răspuns (pentru wPapy):

Oke. Uite cum facem: tu îmi scrii o ecuaţie, iar eu ţi'o rezolv ca model. Bine?

| wPapy explică (pentru Tweetymrrr):

Lasa.

| anonimathebest a răspuns:

Uite.e simplu.si eu sunt a 5-a. Daca ai o inecuatie de ex 2*x

| DarkBlood32 a răspuns:

Iti dau eu un exemplu:
8x ≤ 16
x≤ 16:8
x≤2
x=0, 1, 2