| CSelly a întrebat:

sunt in clasa a 5 a si profa de mate ne da sa facem 14 exercitii la tema suplimentara. avand in vedere ca saptamana asta nu am facut mate nu stiu ce exerciti sa fac.am ajuns la capitolu Divizibilitatea nr.nat...pls help!

Răspuns Câştigător
| zuzka a răspuns:

Eu am fost acum 3 ani, in clasa a 5 a si mai am culegeri ramase. o sa iti propun cateva exercici sa rezolvi.:1.scrieti toti divizorii numerelor:12, 27,31 2.cati divizori are numarul 18? dar 28? 3.care este cel mai mic numar natural care are exact doi divizori? 4.aflati toti divizorii comuni ai numerelor 12 si 18 si precizati care este cel mai mare dintre ei. 5.care este cel mai mic numar natural care are exact 3 divizori? 6. un numar natural nenul a are printre divizorii sai numerele 3, 5 si 7.Scrieti inca 4 divizori diferiti de acestia ai numarului a 8. un numar natural a este divizibil prin 12.Scrieti 3 divizori doferiti ai numarului a 9. daca a divide pe b si b divide pe c, atunci aratati ca a divide pe c 10. daca a si b sunt numere naturale si x=3a+6d,aratati ca x este multiplu de 3 11.aratati ca oricum am alege 6 numere naturale, exista doua care au diferenta divizibila prin 5 12.folosind cifrele 0, 5 si 4 scrieti toate numerele de trei cifre divizibile cu:a)2; b)5; c)10 13.care este cel mai mic numar natural nenul multiplu comun pentru numerele 2, 3 si 5? 14. a)scrieti toti multiplii mai mici decat 50 ai numarului7. b)scrieti toti multiplii lui 7 cuprinsi intre 15 si 65. Sper sa fie bine.Succes! FUNDA!

2 răspunsuri:
| DeeJayAndrey a răspuns:

Apai fata e greu de tine laughing)

| DeeJayAndrey a răspuns:

laughing greu d tine