| XDarkAngel a întrebat:

Fiecare weekend e o tortura pentru mine...
In fiecare duminica merg la mate in particular, unde stau in jur de doua ore si un sfert, in continuu stand pe un scaun si scriind exercitii la nesfarsit. Numa cand ma gandesc la ziua de maine imi vine sa plang. Mai ales ca zilele astea m-am simtit rau. Saptamana trecuta (de fapt in fiecare saptamana) asa o fost:
m-am trezit la 9 si m-am dus, cu ochii pe jumatate inchisi, acolo imi venea sa lesin de oboseala (si nu ma culcasem tarziu), ma durea capul si nu mai vedeam bine, burta, si mi s-au agatat pantalonii si nu ma puteam misca din pozitia mea. Si mai ales ca nu facem temele, si apoi cand ies ma tarasc pana la bunicii mei care locuiesc in aceeasi scara si mananc la ei, iar apoi mai am si tema de la scoala care e o GRAMADA, si plus ca si profa asta imi mai da o sumedenie. eu urasc matematica din tot sufletul meu si nu suport nici macar s-o vad! apoi sa stau doua ore jumate in continuu fara pauza sa scriu sad?
eu sunt scriitoare, am castigat foarte multe premii, dar ce conteaza, am avut mereu media 6 la mate fiindca profa noastra e super rea! vrea intotdeauna sa ne dea numa note mici! daca iei 10 la testul ei esti sfant printre colegi! si pe langa nenumaratele teme care ni le da nebuna aia duminicile si tot weekendul mi stricat intotdeuna de acea tortura. si clasa trecuta am fost trimisa la ea (e gratis... dar asta e alta poveste, plus ca si fratele meu o fost tot la ea) dar doar o data, ca dupa aia am facut scandal. si mi s-a zis ca anul asta o sa trebuiasca sa merg, vreau nu vreau..., si uite asa o inceput tortura mea. si da, stiu ca asta e spre binele meu, si ca-mi vor doar binele, e adevarat ca acum am mai inteles niste chestii pe care nu le stiam, dar nu vor sa inteleaga ca la teste e imposbil pentru mine oricat m-as stradui sa iau o nota mai mare de 7 (asta e cea mai mare nota a mea).
sincer su stiu ce sa mai fac, multumesc ca ati citit pana la capat, stiu ca o sunat ca un copil de opt ani care se smiorcaie, dar in sfarsit m-am descarcat fiindca pana acum am incercat sa nu par torturata, dar numa cand ma gandesc la ziua de maine imi vine sa urlu. si cica la profa asta de mate ca doua ore si un pic e putin, noroc ca tresa merg la bunici la masa. daca ar fi dupa mine as sta acasa si as citi o carte. nu mai suport nici-un weechend, trebuie sa fac cv urgent, va rog ajutati-ma, dau funda.

P. S.: nu vreau neaparat sa renunt de tot, dar as vrea sa ma trimita acolo o data pe saptamana (sau chiar o data la doua sapatamani) o ora cel mult unde numa sa ma ajute la tema la lucrurile pe care nu le stiu, sa mi le explice mai bine, si fara sa-mi dea si teme pentru acasa (si cand am fost bolnava am stat o ora jumate si cica aia e foarte putin). cum sa-i comving? HELP!

12 răspunsuri:
| Nolkyz a răspuns:

Hm, foarte aiurea. ce clasa esti?

| XDarkAngel explică (pentru Nolkyz):

Gimnaziu...

| Nolkyz a răspuns (pentru XDarkAngel):

Si la ce profil vrei la liceu?

| XDarkAngel explică (pentru Nolkyz):

Filologie (desii nu ma pricep foarte bine la limbi straine). eu sunt genul de neajutorata care nu poate face nimic, nu ma descurd nici sa tai un salam. singurul meu talent ii scrierea, imaginatia si creativitatea. eu sunt pe profil uman. dar tot tresa stiu si mate, dar profa asta exagereaza rau...

| Nolkyz a răspuns (pentru XDarkAngel):

tongue pai din a 11 a nu mai faci mate fizica etc... bani dati aiurea pe meditatii la mate. dupa a 11 a nu o sa iti mai trebuiasca, iar daca nu o exersezi se uita. si banuiesc ca nu vrei la politehnica, medicina etc ca sa iti mai trebuiasca si la faculta laughing. eu sunt tot la filo. si taicamiu mai ca nu m-a certat cand a aflat ca am intrat la filo (acolo imi doream). ele tot ma bate la cap sa invat mate si fizica ca altfel am sa ajung in santier si asa de bine ma simt cand ii spun ca de la anul nu mai fac matelaughing se enerveaza intr-un hal.

| XDarkAngel explică (pentru Nolkyz):

Mda dar faza ii ca la mine nu costa nimic! cu atat mai mult ca i gratis ma trimit ca suntem rude si ne cunoastem de cand eram mica si suntem si vecine. deci pentru ei ii perfect, eu invat, iau note mai bune..., DA SIGUR, atunci de ce la ultimul test de mate am luat 5? eu oricum stiu toate astea, dar am un ritm foarte incet la scris si gandit, de aia iau note mici

| Nolkyz a răspuns (pentru XDarkAngel):

Chiar nu stiu ce sa zic... explica-le alor tai ca iti este greu sa mergi asa de des si de mult la meditatii la mate si ca mai ai si altceva de facut nu doar sa mergi la meditatii. asa-s multe persoane in ziua de azi, au impresia ca daca nu stii mate nu ai sa faci nimic in viata. in cazul meu, noroc cu maicamea ca ma sustine si ma indruma sa fac ceea ce imi place si ce vreau sa fac, ceea ce clar nu este matematica. nici eu nu vreau sa aud de ea laughing abia astept sa scap la anul de materiile astea, prefer sa am niste ore de latina in plus sau orice altcevalaughing

| Laura a răspuns:

laughing Treci și învață, lasă puturoșenia.

| XDarkAngel explică (pentru Laura):

Tocmai am zis ca eu invat, ma straduiesc si stiu mate, dar problema e ca ritmul meu e foarte incet.

| sorina_2296 a răspuns:

Eu spre deoasebire de tine iubesc ea nu este grea dar trebuie ca matemativa sa iti curga prin vene daca nu ai matematina in snage poti sa lucrezi si 5 ore ca tot nu o sa de descurci mai bine la matemetica. Parerea mea este ca ar trebui sa le explici parintilor ca nu ai nici o treaba cu matelatica sa ca cele 2ore si unpic de meditati nu te ajuta la nimic. Din pacate nu pot face mai mult pentru tine nu ti cunosc parinti ca sa imi dau seama daca poti dicuta cu ei sau nu eu doar incerc sa iti spun cum asi proceda eu in sitiatia ta.
Succes!

| XDarkAngel explică (pentru sorina_2296):

Parintii mei nu sunt foarte exigenti in ceea ce priveste scoala, nu ma verifica la teme sau asa... dar cand ii vorba de mate trebuie sa dau neaparat putin mai mult deoarece (cum spuneau ei, de fapt tata si bunicii, ca de fapt bunicii m-au trimis la profa aia la care bunicamea ii nasa-sa), ai nevoie de ea in liceu, facultate, blah, blah blah. asa o patit si vara-mea, so ferit de mate si la facultate o avut nevoie de ea. dar eu le-am spus bunicilor si lui tata ca eu nu sunt genu (ca fratele meu, el ii la mate-info) de matematiceana si ca faptul ca ma duc la sorina (asa o cheama pe profa) nu va schimba mare lucru si ca pur si simplu matematica si fizica si chimia nu-mi intra in capatana. dar ei tot zic ca asta ma va ajuta cu lucrurile pe care nu le inteleg cat de cat dar ei nu-si imagineaza cat scriu si cat ma tine si asa mai departe fiindca ma abtin sa vorbesc despre asta...

| sorina_2296 a răspuns:

Normal ca esti lent daca zici ca tu esti cu literatura nu ai cum sa fi rapida pentru ca din cate stiu eu cand scrii poezi, basme, romane... nu trebuie sa fi rapida.
Eu cred ca cel mai bine e sa le arati cate de mult lucrezi si te straduiesti(adica sa le arti caietele).
Bafta!