| vanessa98 a întrebat:

va rog ajutati-ma.
ce inseamna in matematica R/Q; sau RnQ sau RUQstiu ca: /- inseamna minus:n-intersectat si U reunit dar cum se calculeaza? cel mai rapid raspuns primeste funda

Răspuns Câştigător
| AlecsLexx a răspuns:

/ - elementele din r care nu sunt in q
n - elementele comune din r si q
u - elementele comune si necomune din r si q

2 răspunsuri:
| wj a răspuns:

Nu cred ca se poate calcula. din cate tin minte asa se defineste domeniul de definitie, R/Q-multimea numerelor reale minus (fara) multimea numerelor rationale.

| HisGirl a răspuns:

Reunit...pui toate elementele intr-o multime iar intersectie doar elementele comune.