| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPUhappy
Am nevoie de ajutor. Vreau si eu formulele pentru A/B, A reunit cu B si A intersectat cu B. Le-am uitat iar luni am examenbig grin.
Primul raspuns, fundita :*

Răspuns Câştigător
| Radioactive a răspuns:

Nu e nicio formulă, A/B înseamnă mulţimea elementelor prezente în A dar care nu se găsesc şi în B, A reunit cu B înseamnă elementele ambelor mulţimi la un loc, iar A intersectat cu B înseamnă doar elementele comune celor 2 mulţimi. Uite citeşte aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Mul%C8%9Bime#Reuniunea.

2 răspunsuri:
| Piㄨㄨy a răspuns:

A/B=elementele pe care le are A in plus fata de B
A reunit cu B=toate elementele acestor multimi luate o singura data
A int cu B=elementele comune celor 2 multimi

funda?:*

| MadutzaMadda a răspuns:

A\B=inseamna elementele care se afla in A dar nu se afla in B
A reunit cu B=toate elementele luate din ambele multimi o singura data
A intersectat cu B=inseamna toate elementele comune ale ambelor multimi