| GOODLUCK a întrebat:

HEY TPU!
Va rog fffrumos care stiti sa-mi spuneti care este sistemul receptor al globului ocular si sa imi dati o imagine cu structura detaliata a globului ocular.
funditaAAAA PLSSS care stiti

Răspuns Câştigător
| PaNkAkE a răspuns:

Ok citeste in carea de biologie sigur gasesti acolo si sistemul si tot cel putin eu acolo am gasit pe calea nervului optic, la encefal sosesc informatiile provenite de la cei doi ochi :aceasta vedere binoculara asigura elementul de relief al obiectului(forma acestuia). encefalul analizeaza mesajul sosoit prin nervul opticsi il transforma in senzatie vizuala care se manifesta prin recunoasterea obiectelor. pe traseul lor spre aria vizuala din scoarta cerebrala cei doi nervi optici se incruciseaza. datorita activitatii encefalului, imaginea finala reflecta toate insusirile obiectului privit, fiincd reala si dreapta http://www.scritube.com/files/medicina/912_poze/image002.jpg
pls da-mi fundita

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și sincer la ce îți trebuie?
Cumva un referat la școală?
Pa, pa.

| PaNkAkE a răspuns:

De ce nu acorzi fundita
?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai. te voi ajuta, imi place sa ajut oamenii nu este ceva foarte greu. Iti trebuie pentru un referat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e asa... Ochiul e format din :
sclerotica- este alba, fibroasa si are rol de protectie; se continua in fata cu corneea transparenta,
coroida- este bogata in vase de sange; are rol trofic sau de hranire-se continua in fata cu irisul cu pupila,
si in ultimul rand Retina -este formata din celule vizuale ce reprezinta receptorii vizuali.
Celulele vizuale sunt de 2 felurii:
cu conurii-au rol in vederea diurna si cromatica
cu bastonase-au rol un vederea nocturna si alb-negru.
Sper sa iti fie de folos