| OohAnamaria a întrebat:

Verbul,,a iesit" din propozitia,, A iesit la pensie" este copulativ sau predicativ? Dau fundita

Răspuns Câştigător
| pilaf a răspuns:

Tocmai invers, dragă utilizatorule. Este predicativ când poate fi înlocuit cu "a deveni" și copulativ când nu poate fi înlocuit. happy

Deci răspunsul la întrebare este, evident, că în această propoziție verbul "a ieși" este copulativ.

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ar fi fost copulativ dacă ai fi spus „a ieșit inginer ". Adică „ a devenit inginer ".
Deci, în acest caz este predicativ.

| Amegadaisuki a răspuns:

Cand poate fi inlocuit cu a deveni stiu ca e copulativ in rest nu este, deci aici e predicativ clar.

| pilaf a răspuns (pentru Amegadaisuki):

Tocmai invers, dragă utilizatorule. Este predicativ când poate fi înlocuit cu "a deveni" și copulativ când nu poate fi înlocuit. happy

Deci răspunsul la întrebare este, evident, că în această propoziție verbul "a ieși" este copulativ.

| Amegadaisuki a răspuns:

Fratica este predicativ clar eu asa am invatat cand se poate inlocui este copulativ si cand nu este predicativ tongue asa este creda ma

| Valenziana a răspuns:

Chiar daca ai dat drja funda si ai primit raspunsuri, eu iti zic ca e predicativ pentru ca atunci cand se poate inlocui cu 'a deveni' este copulativ, a deveni fiind mereu verb copulativ.

| nimenialtcinevaaaaa a răspuns:

Copulativ

| Dorynnel a răspuns:

Copulativ