| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu daca la profilul stinte sociale se axeaza pe o materie anume sau e mai mult un fel de corcitura? Vreau pareri, e bine daca termini liceul acolo? La ce facultate poti merge dupa?

2 răspunsuri:
| juicymoistureXD a răspuns:

E bine pe socio, nu e greu deloc si dupa poti urma ce facultate vrei tu (din cate stiu eu).

| Dyutzza a răspuns:

Buna! La acest profil sunt eu, si este destul de ok. Profilul se bazeaza pe istorie, logica pe care o faci in clasa 9, psihologie in clasa 10, economie clasa in 11 si filozofie in clasa 12. La acest profil se face latina, fizica, chimie si biologie pana in clasa 10 incusiv iar mate cate doua ore pana in clasa 12 iar restul normal, desigur o sa faci mai multe ore de istorie, romana, si limbi straine, eu de ex sunt la bilingv franceza si fac mai multe ore de franceza,bacul se da la romana, istorie si o alta materie la alegere. Dupa terminarea acestui profil poti da la drept, relatii internationale, litere, jurnalism etc, dar in general profilul nu prea conteaza poti da la orice facultate doresti dar daca te hotarasti sa dai la o faculate mai mult bazata pe real este necesar sa faci meditatie, dar oricum este un profil usor si lejer si iti da aceasta posibilitate.