| Dyana212 a întrebat:

Hey va rog imi raspundeti si mie la intrebare : unde sunt amplasate parcurile de agrement

Răspuns Câştigător
| вèiiiвiii a răspuns:

Parcul Carol sau Parcul Libertății este un parc amplasat în sectorul 4 al Bucureștiului, pe Dealul Filaretului.
Istorie

Parcul a fost amenajat între anii 1900-1906 după planurile arhitectului peisagist francez Eduard Redont și a fost inaugurat în 1906 pentru a sărbători 40 de ani de domnie a regelui Carol I. Cu această ocazie a fost organizată o expoziție jubiliară, în care a fost prezentat și parcul Libertății. Comisarul general al organizării parcului a fost omul de știință Constantin I. Istrati (1850 - 1918), profesor universitar și academician. [1]

Suprafața inițială a parcului a fost de 36 ha[2], pe 2 ha din suprafața totală a fost amenajat un mic lac de agrement. Parcul este amenajat în stil mixt, cu o latură peisagistică dominantă, vegetația fiind amplasată în jurul Aleii Centrale - construită într-un stil geometric. La amenajarea parcului au fost folosiți 4.206 de arbori mari, 5.983 arbori coniferi, 48.215 arbuști precum și numeroase plante și flori.[3]

Parcul conținea și câteva pavilioane expoziționale și clădiri anexate acestora. Conform planurilor întocmite de Ștefan Burcuș, Victor G. Ștefănescu, I. Berindei a fost construit un castel de apă, denumit Cetatea lui Vlad Țepeș. În fața Palatului Artelor, devenit ulterior Muzeul Militar până în 1938, an în care palatul a luat foc și a fost demolat după cutremurul din 1940, a fost construită o cascadă mare după planurile arhitecților Petculescu și Schindl. Cascada era străjuită de 3 sculpturi efectuate de Filip Marin, Dimitrie Paciurea și Karl Storck. Cele 3 sculpturi sunt Frumoasa adormită și 2 sculpturi care reprezintă 2 tineri nud, cunoscute sub denumirea de Giganții. După construirea Mausoleului, giganții au fost mutați pe marginea aleii Centrale a parcului, aproape de intrarea dinspre Piața 11 iunie.

În interiorul parcului au fost construite Arenele Romane, un complex destinat spectacolelor în aer liber, și o moschee în apropierea lacului de agrement.

Parcul Carol este înscris pe Lista monumentelor istorice din 2004 (Ordinul nr. 2314 din 8 iulie 2004 privind aprobarea Listei monumentelor istorice, actualizată, și a Listei monumentelor istorice dispărute) la pozitia B-II-a-A-19016 (monument istoric grupa A). [4]

[modificare] Obictive turistice

Fântâna Cantacuzino Mausoleul din Parcul Carol(1962), opera arhitecților Horia Maicu și Vasile Cucu;
Fântâna George Grigorie Cantacuzino, realizată în stil neoclasic în anul 1870;
Statuile Giganții
Monumentul Eroului Necunoscut, adus de la Mărășești în 1991;
Muzeul National Tehnic Prof. ing. Dimitrie Leonida, inaugurat în anul 1909;
Fântâna Zodiac
Institutul Astronomic al Academiei Române
Arenele romane, cu o capacitate de 5000 de locuri.
Bafta kiss...
Fundabatting eyelashes?

1 răspuns:
| a1doru a răspuns:

In afara oraselor rolling on the floor