| Bybyutzzzz a întrebat:

Hey, va rog mult, puteti sa ma ajutati va rog. Promit ca dau funda la cel mai bun si rapid raspuns
cum facem adunarea
22+24+26+...+498=?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| LNK a răspuns:

Bai da mai termini odata cu exercitiile astea?
Lasa nu-ti mai fa tu temele pe TPU.
Plus ca a venit vacanta, mai da-o-n morti de matematica.

| Dyana1000 a răspuns:

@ursnadrei - raspunsul tau mi se pare gresit.
@Bybyutzzzz - nu mi se pare corect sa iti rezolvi temele pe internet, dar ma rog... poate o data merge.
Am 13 ani, dar sunt olimpica la mate deci te asigur ca raspunsul meu este suta la suta corect:
=2(11+12+13+...+249)
=2(249 x 250 : 2 - 10 x 11 : 2)
De aici cred ca stii si tu sa calculezi. Daca nu si ai peste 11 ani, este grav ca suma lui gauss (care e aplicata aici) se invata din clasa a 5-a.

| ursnadrei a răspuns:

Pai n(n+1):3 unde n=22