| musicfan a întrebat:

Hi, cand se folosesc cuvintele "has, does, will, gonna" in engleza, adica ce timpuri si ce inseamna?

Răspuns Câştigător
| Giovanna a răspuns:

1. has este prezentul verbului to have (a avea) persoana a treia singular, adica he/she has=el/ea are.
"has" mai poate sa fie parte a prezentului perfect, tot persoana a treia singular, adica he/she has done something=el/ea a facut ceva (atunci cand exprimi o actiune trecuta dar nu cunosti exact perioada sau cand trebuie sa respecti concordanta timpurilor intr-o fraza in care ai deja timpuri prezent, prezent perfect)
SAU mai poate fi parte a timpului prezent perfect continuu he/she has been doing that since 1985=el/ea fac asta din 1985 (exprima o actiune continua)
2. pentru "does" este tot persoana a treia singular he/she does that=el/ea face asta, adica o conjugare a verbului "to do"=a face la prezent simplu. Se foloseste in general la formele interogative, adica does he/she go there? pleaca el/ea acolo? sau se mai poate utiliza atunci cand doresti sa "intaresti" o afirmatie he/she does like that=lui/ei chiar ii place aia. Uite cum il folosesti ca forma interogativa: He goes to school. Does he go to school?=el pleaca la scoala. pleaca el la scoala?
3."will" il folosesti pentru a exprima viitorul indiferent de persoana sau gen, i will, he/she will, we will, they will=eu voi, el/ea vor, noi vom, ei vor. I will go to school=eu voi pleca la scoala. Interogativul este: will I go to school? negativul: I won't go to school. Are aceeasi forma pentru toate persoanele.
4. "gonna" este de fapt o forma prescurtata a lui "going to" si inseamna "a avea de gand sa", exprima un plan. Gonna se foloseste mai mult in argou, nu este o forma literara. I am going to learn for my exam=am de gand sa invat pentru examenul meu. Interogativ: am I going to learn for my exam? negativ: I am not going to learn for my exam. O conjugare ar fi: I am going to, you are going to, he/she is going to, we are going to, they are going to. Sau mai poate fi prescurtat I'm going to, you're going to, she's/he's going to, they're going to, we're going to. Este clar la timpul prezent simplu dar exprima un plan de viitor.