| Llolal a întrebat:

Hi! Dati si voi exemple de 2 verbe trecute prin toate modurile!:]

1 răspuns:
| icemanvlad a răspuns:

Modurile personale:imperfectul(eu invatam eu mergeam) perfectul simplu(eu invatai eu mersei) perfectul compus(eu am invatat eu am mers) mai mult caperfectul(eu invatasem eu mersesem) Modurile nepersonale : infinitivul(am invata a manca) gerunziu(invatand mancand) Participiu(invatata mancata) Supin(de invatat de mancat pentru invatat...)