| iasmina0archie0fan a întrebat:

Hihappy. Imi puteti spune cate ceva despre flora si fauna Chinei? Cateva specii de animale si plante specifice?big grin
Fundaaaabig grin

Răspuns Câştigător
| Available a răspuns:

Fauna Chinei este foarte bogată si variată. Pentru ocrotirea elementelor rare de floră si faună, pe teritoriul Chinei există peste 100 parcuri naturale. Printre animalele ocrotite, cel mai cunoscut este ursul panda.

Fauna pădurii este rară și adaptată frigului : mamifere cu blană deasă, mai ales ursul brun, erbivore care vin iarna din tundră, păsări care sosesc vara din sud, multe furnici și mulți țânțari vara. Taigaua e bogată în animale cu blana ca : samurul, veverița, vulpea, hermina. Ea mai e și casa ursului, șobolanului cu miros de mosc și a lupului.

În ultima vreme în rezervația naturală de pe muntele Gaoligong, din provincia Yunnan, sud-vestul Chinei, a fost descoperită o pădure primitivă formată dintr-o specie de arbore, numit Taiwania flousicina. Potrivit administratorului rezervației naturale, pădurea se extinde pe suprafață de peste 200 de hectare. Acest arbore are o înălțime de 40 de metri. Un expert în silvicultură a declarat corespondentului nostru că Taiwania flousicina este un arbore din categoria B de protecție din China. Este o specie din familia de brad taiwanez. În afară de Taiwan, arborele este răspândit în județele Lingchang și Fengqing, din provincia Yunnan. Coroana sa are formă conică și scoarța este brună-gri. Straturile superficiale ale lemnului sunt galbene și albe, iar miezul este roșiatic și brun. Masa lemnoasă este ușoară și moale. Lemnul este rezistent, având fibre drepte și fiind ușor de prelucrat. Este un arbore prețios, folosit la ornamentări. Arborele crește rapid și are o mare valoare economică. Arborii descoperiți pe muntele Gaoligong se înmulțesc prin semințe. În județul Fengqing, în 1918, existau 31 de specii, cu peste 300 de arbori, iar în comuna Fengxiang exista doar o specie de arbori, fiecare cu o vârstă de peste 400 de ani.

Cred ca te referi la vegetatie nu la flora.

2 răspunsuri:
| CarmenAndrada a răspuns:

Fauna Chinei este foarte bogata. Pentru ocrotirea florilor si animalelor aflate pe cale de disparitie pe teritoriul acesteia exista 100de parcuri naturale. Unul dintre cele mai ocrotite animale este ursul panda... sper ca te-am ajutat...:X. apropo sunt din manualul meu de geografie.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Mie îmi place să răspund la diverse întrebări, dar pentru unele, ca a ta, ar fi suficient să cauţi pe Google...
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/