| МŶĶÁŶ a întrebat:

Hi TPU!
Am nevoie de putin ajutor...
am rasfoit 5 carti de franca si tot nu gasesc verbele cu etre ( stiti alea la care nu poti sa intrebi ce ai iesit sau ce ai cazut, stiti) ca stiu ca erau sorti sau tombe. Nu le mai gasesc deloc... please help! funda

Răspuns Câştigător
| lolli_4147 a răspuns:

Te referi cumva la verbele care,la timpurile compuse,mai mult ca perfect si perfect compus,se conjuga cu etre? In acest caz,verbele care se conjuga cu etre sunt verbele de miscare(sortir,partir,aller,venir,arriver,partir,entrer,tourner,retourner,passer,tomber,descendre,monter,sauter,sautiller,atterir),cele dou verbe care exprima momentele estiale ale existente(mourir,naitre),verbele reflexive(se laver,se promener,se dirger). Verbele conjugate cu etre se acorda in gen si numar cu participiul,pentru, plural se adauga un "s",iar pentru. feminin "e". Verbele "courir","marcher", desi sunt verbe de miscare, se conjuga cu avoir.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Je suis
tu es
il/elle est
nous avonns
vous aves
ils/elles sont