| katy1996 a întrebat:

Hi TPU:* am o intrebare legata de chimie... ati putea sa ma ajutati? De exemplu: am 100 g NaOH.Cu cati moli este egal NaOH? Kum se calculeaza? Explicati-mi si miecrying. MS:* voturi+funda

Răspuns Câştigător
| DANyi a răspuns:

OK, sper sa nu fi inteles gresit intrebarea. Daca vrei sa calculezi numarul de moli de NaOH cunoscand masa, atunci folosesti relatia: n=m/M, unde n-este numarul de moli, m-este masa, iar M-masa molara care este egala cu 40 de grame pe mol.Astfel, inlocuind in relatie cu datele din problema, vei obtine 2.5 moli de NaOH. Numai bine!

3 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Cunosti masele atomice rotunjite. Pentru Na este 23, pentru O este 16, iar pentru H este 1.
Masa unui mol de NaOH este: 23 + 16 + 1 = 40(grame/mol).
Acum scriem o regula de trei simpla:
Daca 40 grame NaOH corespund la 1 mol NaOH
Atunci 100 grame NaOH vor corespunde la x moli NaOH
Proportia este: 40/100 = 1/x, de unde x = 100/40 = 2, 5(moli NaOH). Sper ca ai inteles.
Din punctul meu de vedere, userul DANyi ar merita funda, pentru ca el ti-a dat primul raspunsul corect.

| roZatoare a răspuns:

Mai intai calculezi masa molara de NaOH care este11+16+1=28 g/mol
dupa aplici regula de 3 simpla
28gNaOH...1 mol
100gNaOH...x moli
x=100/28=3.57 moli

| BlONdAaAa a răspuns:

Volumul de aer care a consumat întreaga cantitate de NaOH este dat de relaţia:... nNaOH = 20·10-3·10-1 l·(mol/l) = 2·10-3 mol