| χεςρυψχ a întrebat:

Buna TPU am si eu o SIMPLA intrebare!

Va rog sa ma ajutati!

Cum se calculeaza concentratia unei substante?

De exemplu daca in 100g apa pun 25g zahar, Concentratia substantei va fi... (?)

Si sa-mi explicati pe inteles cum se calculeaza care sunt pasi. Va rog doar daca stiti!

Funta+vot!

3 răspunsuri:
| Alex_Anghel_1993 a răspuns:

Pai se stie ca :concentratia =masa dizolvata supra masa solubila ori 100, in cazul tau, conectratia este egala cu 25

| χεςρυψχ explică (pentru Alex_Anghel_1993):

Nu e 25% este 20% pentru ca vine 2500 pe 125 = 20%. Mi-a explicat azi profa de chimie.

| Alex_Anghel_1993 a răspuns (pentru χεςρυψχ):

Da m-am gandit si eu ca s-ar putea ca masa solubila sa fie 125