| timidu89 a întrebat:

Hristos a inviat! Paste fericit tuturor. De ce se evita a ajuta cu sfaturi persoanele cu probleme de sanatate si handicap chiar si pe TPU? Asa zisi sinucigasi si virgineii sunt bagati mereu in seama. Vi se pare normal sa se faca diferenta?

17 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1.Se evită. ca să mergi la medic.2. Da, mi se pare normal.

| timidu89 explică (pentru sadrian46):

Bravo, ai zis ca ai fi prieten cu unul cu handicap. Acum spui ca ti se pare normal sa fie marginalizati fiindca au anumite probleme. Intr-o zi spunem ceva si in alta zi contrariul.

| Mosotti a răspuns:

Cine a zis ca se evita ajutarea persoanele cu problema de sanatate? Poate nu raspund multi ca nu se pricep.
La sinucigasi si virginei e simplu de raspuns "nu te sinucide ca viata e frumoasa", si incep ei sa gaseasca motive sa nu o faci, motive generale, deci nu specifice pe anumit domeniu, la virginei "lasa ba, ca gasesti tu gagica, ai speranta", si tot asa iti zic cum sa faci sa ai, dar evita sa-ti zica de figura care e cheia, iti zice orice altceva.
La oamenii cu probleme e mai greu, ca cine nu trece prin problema aia, nu are experienta sa raspunda, ca aici trebuie raspuns specific pe acel domeniu.

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca de multe ori si cei binevoitori dau sfaturi proaste. Care pot face mai mult rau.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

România e cea mai proastă țară din Europa. Aici copii sunt reduși în gândire de asta sa ajuns așa de rău.
Mi-e sincer mi-a fost rușine să spun că sunt român.

| floresdemayo a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Dacă ți-e rușine să spui că ești român, atunci spune-le că ești ucrainean. Poate că vei avea mai multe avantaje. ))

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru floresdemayo):

Ma rog fie ce-o fi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru floresdemayo):

Daca Romania e o tara plina de asa zisi destepti care nu stiu decat sa isi de-a cu parerea si sa comenteze in continu, atunci de ce nu aveti drumuri, poduri, autostrazi dar aveti rate ca na suntem destepti.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru floresdemayo):

Romania e un mare rahat.

| oglindasultanului a răspuns:

Diferenta este ce stie fiecare sa faca. Pacat ca multi ajung pe TPU veniti de la doctor sa se vaite, iar "sinucigasii" aia nu isi permit sa rada, realitatea este ca rad altii de ei.

| LordCristobal a răspuns:

Hristos a înviat!
Legat de persoanele cu probleme de sănătate și handicap, ele pot fi ajutate și pe TPU dat cel mai indicat e sa fie ajutate de medici specializați în domeniu.
Pe un virgin sau sinucigaș îi mai poți ajuta cu un sfat motivant dar persoanele cu probleme de sănătate sau cu un handicap nu sunt de competența tuturor.
Iar legat de diferența, mie nu mi se pare normal daca se face o diferență(de orice fel) pe TPU.Chiar nu ar trebui sa se facă diferente de niciun fel.

| SingleForOne a răspuns:

Nu am inteles a doua intrebare. Insa prima intrebare, nimeni nu-si i-a raspunderea pentru sfaturi medicale in legatura cu situatia medicala a unui pacient. TPU este un loc de discutii, de sfaturi, nu clinica, scoala auto, birou de avocat, si altele. Ai o problema, intrebi pe aici, si cineva destept ar putea sa-ti raspunda, dar nu inseamna ca e si adevarat sau acea persoana are studii si experienta in domeniu.

Depinde de tine sa intrebi un medic, pentru ca o problema medicala se rezolva fata-in-fata, asta fiind consultatia, medicul trebuie sa vada cu ochiul, sa simta cu mana, sa foloseasca instrumentele, si pe urma face concluzii si iti da o prescriptie, si tu sa urmezi un tratament si/sau o dieta... Fiecare individ este special in ceva, chiar daca probleme sunt aceleasi cum sunt relatate pe site-uri de specialitate, dar un medic are un simt format (de obicei) incat poate sa diferentieze mici detalii la fiecare persoana chiar daca au aceeasi problema. O problema este combinata cu alte probleme, si mai nimeni nu are aceleasi combinatii de probleme, cu atat mai putin sa aiba acelasi organism.
Pe TPU, la fel si oriunde pe internet, sunt doar sugestii, nu consultatii, diagnostic si tratament!

| timidu89 explică (pentru SingleForOne):

Nu e vorba de tratamente, de altceva. Daca te uiti peste intrebarile mele ai sa iti dai seama la ce fac referire. Prostia pe fata si trolling-ul sunt luate in serios mereu pe TPU. Eu unul m-am lamurit demult, nu de ieri sau azi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mulți copii pe TPU si trolli nu ai de la cine sa ai pretenții, de multe ori chiar unii din ei se regăsește în sfera asta, asa ca nu au ce sfaturi utile sa dau.
Eu nu știu dacă se evita, dar știu ca persoanele cu probleme psihice sunt evitate, marginalizate, cuz' asta e mentalitatea și stereotipurile.

| Anonim67377882 a răspuns:

Oh e plin acum de moralisti pe TPU care vor sa-i ajute pe altii.
Binenteles ca site-ul asta a devenit plin de troli deoarece e si plin de handicapati si handicapati.

| marrryya a răspuns:

Fiindca multi de aici nu suntem medici. Nu putem sa ne asumam rolul unui medic. Daca nu avem cunostinte nu ne putem da cu presupusul cu privire la sanatatea cuiva. Poti da un sfat personal unui virgin / sinucigas, insa nu ii poti spune unui om " dupa parerea mea ar trebui sa iti amputezi piciorul " sau altceva. Exista oameni care fac 6 ani de scoala si alti X ani de rezidentiat tocmai ca sa ii ajute pe cei cu probleme de sanatate. Iti dai seama cum ar fi daca toti ne-am da cu presupusul cu privire la asa ceva?

| theoutcaste a răspuns:

Nu suntem medici.