| georgy10 a întrebat:

Imi dati exemple de niste tautologii? Ca habar n-am ce sunt alea.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorba buna tot vorba ramane, fa bine si bine iti va fi, prietenul tot prieten ramane

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Exemplebig grine frumoasa, e frumoasa. Daca stiu, apoi stiu.(aici ai repetitia unui cuvant cu functii sintactice diferite). Pleonasme:a cobori jos, baba batrana.

| Shammal a răspuns:

Tautologia constă în repetarea unui termen, pentru a se scoate în evidenţă identitatea termenului repetat cu cel dintâi
legea este lege, elevul este elev, datoria este datorie

| UninspiredName a răspuns:

TAUTOLOGÍE, tautologii, s. f. 1. Greșeală de limbă care constă în repetarea inutilă a aceleiași idei, formulată cu alte cuvinte; cerc vicios, pleonasm. 2. Fenomen sintactic care constă în repetarea unor cuvinte cu același sens, dar cu funcțiuni diferite, marcate de obicei prin deosebire de intonație sau de formă și care, exprimând identitatea celor doi termeni, are rolul de a sublinia o calitate sau o acțiune. 3. (Log.) Judecată în care subiectul și predicatul sunt exact aceeași noțiune. 4. Expresie din logica simbolică, care, în limitele unui sistem formal, este adevărată în orice interpretare. [Pr.: ta-u-] - Din fr. tautologie, lat. tautologia.
Iti dai seama ca era mult mai usor sa cauti in DEX nu?raised eyebrows

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fii prost sa nu stii ce e aia

| KeNzor2k a răspuns:

Uite definitie data de doamna de romana:Tautologia este figura de stil care se realizeaza prin reluarea aceluiasi cuvant/expresie/locutiune cu functii sintactice diferite.
Tautologia reprezinta definirea termenului prin sine insusi!
Exemplu:Exista oameni si oameni.

| Diia_5712 a răspuns:

Tu nu te refereai la tautologiile de la matematica cumva?

| NoSleep a răspuns:

Eu aici am cateva:

"cine fura azi un ou maine va fura un bou!"

"omul să fie om"

"dacă-i bal, bal să fie"

"ea este ceea ce este"

"legea este lege"

"dealu-i deal si valea-i vale/
Mandra-i mandra pana moare"(text folcloric)

"ce e val ca valul trece"-M eminescu

"femeia, tot femeie, zise Lapusneanul zambind"-C.Negruzzi

"eu is bun cat is bun, dar si cand ma scoate cineva din rabdare…"-I, creanga

"Sa va fie casa casa, sa va fie masa masa"-plugusorul

"UNde sapa sapa locul/sare din pamant norocul"-t.Arghezi

"codrule codrutule"

"de glumet, glumet era mos Nechifor"