| crishkilljoy a întrebat:

Imi dati si mie niste citate din opere literare cu mesaj social de autori realisti si romantci.

1 răspuns:
| sugaaar a răspuns:

Fundă?
bine, atunci facem așa:
nuștiu mai exact ce vrei dar sper să te ajute citatele mele :*
Dreptatea toate biruieste si adevarul decat toate mai mare este. - Dimitrie Cantemir
Prietenia este inchisoarea sufletului de buna voie in trup...
Dragostea este sfintenie plus sexualitate... - Emil Cioran (sorry pentru cuvîntul "Sexualitate" )
Daca as fi Dumnezeu maretia creatiei mele mi-ar sfasia... - Emil Cioran
A ramine singur cu intreaga iubire cu povara infinitului... - Emil Cioran
Iubirea are atatea fete atatea devieri si atatea forme... - Emil Cioran
Daca ai cazut ridica-te. Daca nu poti ridica...(continuă ideea) - Gavriil Stiharul
Oricat de fantezista ar fi o idee devine realitate...(continuă ideea) - Gavriil Stiharul
Ingerii sunt pasarile care nu au vrut sa cada...(continuă ideea) - Gavriil Stiharul
O greseala devine cunoscuta de toti abia atunci cand...(continuă ideea) - Gavriil Stiharul
Pentru a gandi pozitiv trebuie mai intai sa gandesti...(continuă ideea) - Gavriil Stiharul
Roaga-te Excesul de rugaciune nu dauneaza sanatatii...(continuă ideea) - Gavriil Stiharul
Numai cei care vor sa faca lumea mai buna...(continuă ideea) - Gavriil Stiharul
Spune-mi nu ce stii din Biblie ci ce faci...Crestinului ii sta bine cu rugaciunea...(continuă ideea) - Gavriil Stiharul
Nu toate proverbele iti daruiesc intelepciunea unele iti ispitesc...(continuă ideea) - Gavriil Stiharul
Esti considerat geniu nu numai prin ceea ce ai...(continuă ideea) - Gavriil Stiharul
Toti cadem fara sa vrem dar se ridica numai... (continuă ideea) - Gavriil Stiharul
Cand iubesti viata mai mult ca pe D-zeu viata...
Am crezut ca daca imi strang averi voi fi...
Nu vreau succes nu vreau putere vreau sa ma...
Am crezut ca pot schimba viata si sensul ei.
Adu-ti aminte mereu de parintii tai si cereti iertare...
Nu profita niciodata de cel ce si-a deschis inima...
Cand viata a dat cu mine de pamant am...
Iarta-ma ce cuvant simplu si cu cata greutate il...
Crezi ca poti sa duci orisice jignire, dar cand vine de la cel iubesti vorba se trasforma in ura
Am crezut ca daca imi strang averi voi fi multumit, dar in suflet tot simt un gol, ce nu-l aveam inainte sa... sper totusi ca averea sa nu uite ce linistit am fost fara ea...
fă ce vrei din ele big grin
fundăăăă? big grin