| Cleudiu a întrebat:

Imi dati si mie o definitie la notiunea de retea?

Răspuns Câştigător
| Coșescu_Marius_1987 a răspuns:

O retea este un grup de computere capabile sa comunice unele cu altele, sa partajeze fisiere, date, programe sau operatii.Computerele intr-o retea sunt conectate prin hardware si software.
Hardwar-ul este legatura fizica dintre computere (legaturi telefonice, fibre optice, routere, placi de retea si chiar calculatoarele.
Softwar-ul este reprezentat de programele care fac posibila utilizarea hardware-ului pentru comunicatii si schimbul de informatie.
Software care permite lucrul in retea respecta un set de reguli care sunt cunoscute sub numele de protocol de retea.
Reteaua poate fi interoperabila.
Adica diferite computere de diferite tipuri, folosind diferite sisteme de operare, pot fi conectate, pot sa comunice unele cu altele sa partajeze informatie, daca respecta aceleasi protocoale de retea