| dasdafffaaa a întrebat:

Imi explica cineva regula de 3 simpla si cum ma poate ajuta ea sa calculez procente si probabilitati? (pe intelesul tuturor) sunt bota la matematica!

5 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Daca 3 paini costa 15 lei, cat costa o paine?
3 paini...15 lei
1 paine...x lei -> 3 paini * x lei= 15 lei * 1 paine -> 3x=15 -> x=15/3->x=5 lei
x fiind painea, deci o paine e 5 lei. Nu stiu sa iti explic altfel.

| Steregoi a răspuns:

9 oua ----- 100%
2 oua ----- x%
x = 2*100/9= 22.22%.

O jumatate de ou e x = (0.5*100)/9=5.55%.

O zecime dintr-un ou e x = (0.1*100)/9=1.11%.

Considerand ca numarul total de oua e 9 sau sunt 9 oua in total care reprezinta cantitatea totala adica 100%.

Doua oua reprezinta 22.22% din cantitatea totala de 9 oua.

O jumatate de ou reprezinta 5.55% din cantitatea totala de 9 oua.

| ziftode a răspuns:

Tabel:
daca 10 iepuri au 40 de picioare
cate picioare are un iepure

10    40
--- = ---
1       X

eu asa vizualizez (nu pot trage linii aici, dar inchipuie-ti ca cele 3 minusuri sunt barele orizontale de la fractii
conform unei fractii, X-ul egal cu ce e jos in stanga, inmultit cu ce e sus in dreapta si impartit la ce e sus in stanga
adica X=(40*1)/10 = 4
(stiu ca parantezele nu erau necesare, dar e mai clar asa)

sper ca ai inteles, nu cred ca poate cineva sa explice mai simplu de atat tongue... insa as fi curios, daca, cineva ar reusiwinking

| anonymus4106 a răspuns:

De curiozitate: e cineva căruia i se predă la școală regula se trei simplă sub numele acesta? O aud mai mult printre adulți, dar nu am auzit niciodată la mate de regula de trei. Știu de produsul mezilor și extremilor, care e cam aceeași chestie.

| an0nline a răspuns:

Regula de 3 simpla este cam asa:
Exemplu:
Ai niste produse similare sa zicem 5 produse care impreuna valoreaza sa zicem 10 lei si vrei sa afli cam cat ar valora un produs. E foarte simplu inmultesti valoarea totala a produselor cu nr produselor carora vrei sa aflii valoarea la un loc apoi imparti rezultatul la nr de produse, in cazul nostruinmultesti 10 lei cu 1 rezultatul fiind 10 pe care il imparti la nr de produse adica 5 de aici rezulta ca pretul unui produs poate fi 2 lei.