| OHmyGosh a întrebat:

Imi explica si mie cineva cum se exprima opinia despre un mesaj al unui text (gen liric)?
Nu prea ma descurc la acest lucru.Este prima data cand ne-a dat profesoara de romana tema cu asa ceva si n-am idei.
Funda!

Răspuns Câştigător
| Adenny228 a răspuns:

Buna! Pai de obicei se incepe cu fraza In opinia mea/Dupa parerea mea si zici acolo ideea,nu direct opinia,pe aceea o zici abia la concluzie. Apoi urmeaza In primul rand care continua cu al doilea si tot asa,cel mai bine, dupa parerea mea, ar fi sa comentezi pe strofe, gen In primul rand, autorul descrie o frumoasa zi de vara si tot asa, ajutate de definitia genului liric si vorbeste despre sentimentele autorului sau peisaj.Neaparat sa se termine cu o concluzie, adica In concluzie autorul ne-a zis nu stiu ce sau e vorba despre sau vezi tu. Oricum o opinie are in jur de 10-15 randuri, cel putin asa am facut eu scoala.