| sîlviaDeStEaPta a întrebat:

Imi place mult mitologiqa greaca, si sa stiu despre zeii Olimpului.Intrebarea mea este :Toate aceste lucruri s-au intamplat, sau sunt doar niste legende? Citesc mereu de pe site-ul asta si chiar m-au impresionat, chiar foarte mult :
http://istorie-edu.ro/istorie-universala/Grecia/gr_04rel 1.html

3 răspunsuri:
| andrei1237 a răspuns:

Nu,nu sunt legende aceste persoane au existat cu multa vreme in urma! Este un site foarte bun!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii pe acea vreme nu stiau multe notiuni, fenomene, etc, astfel incat le-au intrebuintat unor fiinte divine, practic nevazute.
Aceste lucruri sunt legende, explicatia oamenilor de atunci pentru tot ce s-a intamplat in perioada respectiva, de la secete, la razboaie si la fenomene ale naturii.

Răspuns utilizator avertizat