| Unofficial a întrebat:

Imi poate cineva explica toate subordonatele si un element sau doua prin care le pot recunoaste usor? Nici cum nu le bag la cap sad

Răspuns Câştigător
| lapadatgeorge a răspuns:

Daca stii intrebarile fiecareia si stii sa recunosti propozitia principala, pui intrebarea pe langa principala si afli ce fel de subordonata e. Apoi la urmatoarea pui intrebarea regentei.

Ex.:
1. Ma duc la scoala ca sa invat si sa devin cineva.
Delimitam:
Ma duc la scoala/1 (ca sa) invat /2 (si) (sa) devin cineva./3

Observam ca propozitiile a doua si a treia se introduc printr-o conjunctie subordonatoare si deci nu pot fi principale. In acest caz, principala e propozitia 1. Deci pe langa propozitia 1 punem intrebarea: cu ce scop ma duc la scoala?
Raspunsul: ca sa invat. Adica propozitia 2 este o completiva de scop, ne dam seama dupa intrebare.

Vedem ca pentru propozitia 3 regenta (propozitia de care depinde) este tot propozitia 1, deci tot pe langa ea punem intrebarea: cu ce scop ma duc la scoala?
Raspunsul: si ca sa devin cineva. Deci 3 este tot completiva de scop, si observam ca propozitiile 2 si 3 sunt in raport de coordonare prin conjunctia "si".

Si atunci trecem:

1-PP
2-CS (1)
>si
3-CS (1)

Sper ca intelegi! laughing big grin
Succes! big grin

3 răspunsuri:
| neckunoscut a răspuns:

Lista e mare de subordonate.e prea mult de explicat aici...