| Feri5 a întrebat:

Îmi poate da cineva un site unde să scrie denumiri de specii de plante ale regnului vegetal? Vreau să fie cât mai multe. Mi-ar plăcea să le știu pe toate, dar nu le găsesc.

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Wikipedia lol

| johnnny123 a răspuns:

"unde să scrie denumiri de specii de plante ale regnului vegetal"

Exista si plante care nu apartin regnului vegetal?

"Mi-ar plăcea să le știu pe toate"

In momentul asta exista clasificate vreo 391 000 de specii de plante. Chiar vrei sa le stii pe toate?

| Feri5 explică (pentru johnnny123):

"In momentul asta exista clasificate vreo 391 000 de specii de plante." Eu zic că undeva la câteva milioane de specii de plante și animale.
Am întrebat doar de plantele care aparțin regnului Plante (sau regnul vegetal), cele care aparțin regnului monera, protista, fungi, nu mă interesează așa de mult. Mă pasionează, în special Regnul Plantae și Regnul Animalia și mi-aș dori să cercetez, să văd amănunțit la fiecare organism viu funcțiile sale, alcătuirea, bolile, etc. Cine a zis că este imposibil să înveți? Sistematicienii din ziua de azi cum știu așa multe?