| jourdepluie a întrebat:

Imi poate explica cineva cand se folosesc intr-o problema combinarile si cand se folosesc aranjamentele? Care este diferenta dintre ele?

Răspuns Câştigător
| andrei690 a răspuns:

Pai in cazul aranjamentelor nu poti lua acelasi element decat o data in timp ce in cazul combinarilor il poti combina cu el insusi. sa spunem ca ai multimea {1, 2,3}
Aranjamente de 3 ( ca atatea nr sunt) luate cate 2 vin {1, 2} {1, 3} {2, 3}
Combinari de 3 luate cate doua vin
{1, 1} {1, 2} {1, 3}{2, 2} {2, 3}{3, 3}. Intelegi?

3 răspunsuri:
| andrei690 a răspuns:

Daca sti ce ti am spus mai sus o sa ti dai seama usor ce sa folosesti intr o problema. Daca vrei poti sa o si postezi aici happy

| jourdepluie explică (pentru andrei690):

Am inteles ce ai spus. Doar ca e ceva ce nu mi se pare logic. Din regula asta (pe care o stiam si eu) reiese ca numarul combinarilor ar trebui sa fie mai mare decat cel al aranjamentelor, dar de fapt e invers.

| andrei690 a răspuns:

Cred ca am gresit scuza ma. https://www.youtube.com/watch?v=Z7X7U4YR2tA
se pare ca la combinari nu se combina cu el insusi. Asta inseamna ca in cazul aranjamentelor, daca le aranjezi spre exemplu {1, 2} le poti aranja si {2, 1} in timp ce la combinari e acelasi lucru {1, 2} si {2, 1}. Asa ca numarul aranjamentelor e dublu