| L11ka a întrebat:

Imi poate explica cineva cum este cu legatura ionica si cum imi pot da seama daca este corecta sau nu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legatura ionica: transfer de electroni de la elementul cu caracter metalic ridicat la elementul cu caracterul metalic scazut.
Hint: Legaturile ionice le recunosti foarte simplu. Daca un compus are un halogen inseamna ca are legatura ionica.
Halogeni: F,Cl,Br,I,At
Exemple:NaCl, KF, KCl, NaBr
+Hidrurile:NaH, KH, CaH2 etc...

| L11ka explică (pentru anonim_4396):

Mersi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru L11ka):

Tu atat sa ti minte :orice compus format dinr-un element din grupa 1 si 2 + nemetale (mai ales halogeni)= legatura ionica