| maddox666 a întrebat:

Imi poate explica cineva cum functioneaza repartizarea pentru facultate?
Am observat pe listele de anii trecuti ca la locurile de taxa exista medii mai mari decat ultimele de la buget. Cum se poate ajunge acolo(in cazul in care respectivul nu opteaza doar pentru loc la taxa)? Am mai auzit si de "optiunea prioritara" dar nu inteleg esenta. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| and0ra a răspuns:

Exista medii mai mari la taxa pentru ca (cred eu) sunt cei care au dat sesiunea din toamna si nu cea din vara si probabil ca nu au mai ramas locuri la buget si de aceea au intrat direct la taxa.
Sau mai e posibilitatea ca au intrat cu taxa acolo si sunt cu loc bugetat la alta facultate. De exemplu X merge la Facultatea de Litere si la Facultatea de Psihologie cu media 9, 50. Ar intra la ambele la buget, dar poate alege doar una. Si altunci merge la Psihologie la buget si la Litere la taxa. Si sa zicem ca ultima medie la buget la Litere ajunge sa fie 9, 00. Atunci practic el e la taxa chiar daca la buget e mai mica media.
Optiunea prioritara se refera la ierarhia optiunilor tale. E ca la liceu, daca mai tii minte. Stii ca acolo conta in ce ordine iti puneai scolile si profilurile? Si aici conteaza. Daca dai admitere la Facultati diferite asta nu se ia in considerare. Dar de exemplu. Sa zicem ca Z da la Litere pe mai multe specializari. El da la romana-engleza, la romana-greaca si la engleza-rusa. Z are media 8, 50. La romana-engleza sa zicem ca nu intra. Chiar daca Z putea sa intre (de exemplu) la engleza-rusa la buget, el intra la romana-greaca la taxa. De ce? Pentru ca romana-greaca era mai sus in optiunile sale decat engleza-rusa. Se iau in considerare optiunile pe care le pui, deci ai grija la ordine.

1 răspuns: