| XtzRaulXtz a întrebat:

Buna TPU sunt clasa a 7-a si acum de cateva zile am facut la chimie lectia aia cu sistemul periodic al elementelor si nu am inteles de loc (tot timpul ramaneam in urma cu scrisul). Iar ora urmatoare dau test! crying imi poate explica cineva mai pe clar sa inteleg? sau dati-mi un sfat ce sa fac dar va rog explicatimii cat mai pe intels lectia sistemul periodic al elementelor!

Răspuns Câştigător
| Holocaust a răspuns:

Din câte îmi aduc eu aminte, intr-a 7-a,trebuie să ştii de Mendeleev, cum sunt aranjate elementele în tabel, şi anume după Z-numărul atomic; grupate pe grupe şi perioade...
Citeşte aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Tabelul_periodic_al_elementelor.
P.S.Studiază bine şi tabelul.Te poate întreba despre gazele rare(nobile) în ce grupă sunt situate, la fel şi metalele alcaline sau alcalino-pământoase. Găseşti acolo tot.

3 răspunsuri:
| ChioruL14 a răspuns:

Ce e de inteles? e un tabel unde-s scrise toate elementele descoperite de om pana acum.

| NicOoleta a răspuns:

Spune anume ce nu ai inteles si poate te ajut

| XtzRaulXtz explică (pentru NicOoleta):

Pai nu inteleg despre ce e vorba in el si ce trebuie sa invat