| anonim_4396 a întrebat:

Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte (Exodul, 21, 23-25)
Dar daca se intâmpla o nenorocire, vei da viata pentru viata, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mâna pentru mâna, picior pentru picior, arsura pentru arsura, rana pentru rana, vânataie pentru vânataie. cine imi explica?

21 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Si daca n-ai decit un ochi iar dintii lipsesc cu desavirsire, merge si penis pentruvagin?

| Sabin91 a răspuns:

Noi ne pedepsim, nimeni nu te pedepseste din CERwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut! pai nu este normal sa fie asa adica daca iti sparge cineva un dinte din greseal sai spargi si tu din tot nadinsu nu este bine, Violenta naste violenta nu am inteles intrebarea ta dar cred ca am priceput ce ai vrut sa spui, (Exodul, 21, 23-25) este din biblie?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da vechiul testament

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Practic daca esti de vina cu fapta nu este bine sa te judece alti, Dumnezeu te pedepseste, nu omu s-au legea, cati oameni au omorat si au scapat teferi, s-au in puscarie dar inseamna daca ar fi legea asa sa fie si el omorat la fel ca victima nu este corect.

| TaurussBee a răspuns:

laughing) superr legea daca violai pe una te viola si aia inapoi laughing) oh ce faina lege

| VasyJohn a răspuns:

Asta era Legea Veche si asa se practica la evrei: daca ti-a taiat cineva o mana, comunitatea iti taia si tie o mana si tot asa. Acum avem o lege noua adusa de Hristos: iubirea (pana si iubirea vrajmasilor ce e mai greu totusi) si traire in pace cu toata lumea! Cu stima!

| anonim_4396 explică (pentru VasyJohn):

daca ti-a taiat cineva o mana, comunitatea iti taia si tie o mana practic ramaneam fara maini?

| VasyJohn a răspuns (pentru anonim_4396):

Pardon, am gresit. am vrut sa zic "daca cineva ti-a taiat o mana, comunitatea facea dreptate in sensul ca il prindea pe faptas si ii taiau si aceluia mana. La fel si cu crimele: criminalii erau scosi din cetate si omorati cu pietre.

| anonim_4396 explică (pentru VasyJohn):

Nu era rea legea chiar fb

| lifeForJesus a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa V T tu trebuia sa ramai fără mâini de mult. Mulțumește Lui Dumnezeu ca încă le mai ai! Asta pentru ca suntem sub Harul Lui!

| EmaS a răspuns (pentru lifeForJesus):

Harul frate, numai harul lui Dumnezeu!

| EmaS a răspuns (pentru lifeForJesus):

Harul frate, numai harul lui Dumnezeu!

| anonim_4396 explică (pentru lifeForJesus):

Ce rau am facut tu ma judeci?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Ema nu e pacat sa judeci o persoana straina?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Oare nu tu imi spuneai ca nu ai nevoie de harul lui Dumnezeu? Atunci cand ti-am raspuns ca daca Doamne fereste, ai avea un accident in urma caruia ai ramane cu dizabilitati, la fel ai mai spune?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Din moment ce habar nu am cei aia har logic ca nu stiu ce castig sau pierd / acum daca as avea un accident si as trai mas acccepta o viata am de ce sa nu ma accept
/ sincer ema orice mi s-ar intampla nu as crede in povesti am suferit nu am avut nevoie de povesti

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Era o vreme cand ma rugam cand eram mic eram si in cor la biserica cantam da de la 16 ani numai pot crede nu pentru ca ma posedat cineva si pentru mi se pare imposibil

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Har inseamna dar nemeritat.Mantuirea este un lucru atat de scump,incat nu ai putea sa il dobandesti prin propiile tale puteri,nici banii nu ar fi suficient de multi incat sa o poti cumpara.Dar,Isus Fiul lui Dumnezeu, si-a dat pana la ultima picatura de sange pentru ca noi sa fim rascumparati, si sa avem intrare in cer.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Da-mi o dovada si cred

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ca nu ai avut oameni care sa fie cu adevarat un exemplu prin modul lor de viata, si atunci tu te-ai indepartat de credinta.Sau poate ca ai avut unele dezamagiri si nu ai inteles ca ele au fost ingaduite cu un scop in viata ta.Gandeste-te ca sufletul va trai vesnic.Nu se merita sa il cauti pe Dumnezeu? De ce sa risti si sa iti petreci o vesnicie in iad? Iti mai amintesti vreo cantare dintre cele pe care le cantai?