| Stefan03 a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva, va rog, raporturile de coordonare intre propozitii?
(Exemplu: coordonare copulativa, adversativa...)

Răspuns Câştigător
| Alexandra182005 a răspuns:

Buna, Stefan! Ideea este destul de simpla: exista doua grupe mari si late: coordonare si subordonare. Coordonare, adica ce ne intereseaza pe noi, inseamna legatura dintre doua propozitii de acelasi fel, nu numai principale, ci si secundare, de exemplu subiectiva-subiectiva, temporara-temporara etc. Coordonarea are si ea 4 ramuri: copulativa, adversativa, disjunctiva si concluziva. Coordonatrea copulativa e legatura dintre doua propozitii de acelasi fel numai prin conjunctii copulative, adica "si" si "nici" : Imi place sa dorm si sa mananc. Coordonarea adversativa e legatura dintre doua propozitii de acelasi fel prin conjunctii adversatice: "dar", "iar", "insa", "ci", disjunctiva prin conjunctii disjunctive: "ori", "fie", "sau" si cea concluziva prin: "deci", "asadar", "vasazica". Sper ca te-am ajutat!

1 răspuns: