| SerKaN06 a întrebat:

Am si eu o problema... Nu prea am inteles bine "sintaxa frazei" (adica cea cu raporturile de subordonare, coordonare, termen regent)...
Poate cineva sa explice pe intelesul unui elev de a-VII-a? + exemple?

Cel mai bun raspuns = funda!
Mersi frumos!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ca să înțelegi coordonarea și subordonarea trebuie să cunoști, în primul rând, clasificarea conjuncțiilor.
CONJUNCȚIILE COORDONATOARE (leagă părți de propoziție de același fel sau propoziții de același fel). Ele sunt de patru feluri:
1. Conjuncții coordonatoare copulative (și, nici)
2. Conjuncții coordonatoare adversative (dar, iar, însă, ci)
3. Conjuncții coordonatoare disjunctive (sau, ori, fie)
4. Conjuncții coordonatoare concluzive (deci, așadar, prin urmare, în concluzie)

COORDONAREA în frază se realizează între:

- Două propoziții principale:
Ex: Calul bea (1) /și/ mănăncă (2).
(1) PP
(2) PP (legate între ele prin raport de coordonare copulativă "și")

- Două propoziții secundare:
Ex. Învățăm (1)/ ce trebuie (2)/ și /cât putem (3)./
(1) PP (regentă)
(2) Prop. subordonată (1)
(3) Prop. subordonată (1)→ Cele două propoziții secundare sunt legate între ele prin raport de coordonare copulativă.
OBS. În frază, după cum ai observat, conjuncțiile coordonatoare se pun între bare.

SUBORDONAREA ÎN FRAZĂ se realizează prin:
a) Conjuncții subordonatoare (că, dacă, să etc)
Ex. Mama m-a trimis (1)/ să cumpăr mere.(2)/
(1) PP și regentă
(2) Prop. subordonată (1)→ legată de regentă prin conjuncție subordonatoare

b) Pronume relative (care, cine, ce, cât, câtă, câți, câte, cee ce)
Ex: Socotim (1)/ ce trebuie (2).
(1) PP
(2) Prop. subordonată (1)→ legată de regentă prin pronumele relativ "ce"

c) Pronume nehotărâte (oricare, oricine, orice, oricât, oricâtă, oricâți, oricâte)
Ex: Mănânc (1)/ orice vreau.(2)/
(1) PP și regentă
(2) propoziție subordonată (1)→ legată de regentă prin pronumele nehotărât "orice"

d) Adverbe relative (unde, cand, cum)
Ex. Mergeam (1)/ unde vedeam cu ochii (2)/.
(1) PP și regentă
(2) Prop subordonată (ține de prop. 1) legată de prop. regentă prin adverbul relativ "unde"

e) Adverbe nehotărâte (oriunde, oricum, oricând)
Ex: Vom ajunge (1)/ oriunde vrei.(2)/
(1) PP și regentă
(2) Prop subordonată (ține de prop. 1) legată de prop. regentă prin adverbul nehotărât "oriunde"

1 răspuns:
| Anonimus21332 a răspuns:

Deci. fraza este comunicarea cu 2 sau mai multe predicare. exemplu de frază : El face mâncare şi are grijă de băieţel. El face mâncare - propozitie principala, face - termen regent, si - conjuctia coordonatoare, o coordonare între P.principala " El face mâncare " şi prop. subordonata termenului regent : face :, adică " are grijă de băieţel "