| Laurentiu_Moldovan_1993 a întrebat:

Imi poate spune cineva care sunt diferentele dintre stilul stiintific si cel beletristic?

Răspuns Câştigător
| Ashmy a răspuns:

Stilul stiintific:ofera detalii concrete despre realitate care sunt adevarate.
stilul beletristic:sau stilul artisitic e regasit in carti pentru ca e imbinata realitatea cu fictiunea, sunt imagini artistice si figuri de stil. funda?

3 răspunsuri:
| Sahashi a răspuns:

Beletrisc are legatura cu literatura, stiintific ii genul textelor care au multa stiinta in ele dai un google daca vrei mai multe informatii eu ti am zis mai scurt

| Ry6 a răspuns:

Uau..stilul beletristic, este stilul artistic, iar stilul stiintific presupun ca stii ce presupune. Diferenta dintre cele doua stiluri este una foarte clara, cel artistic este narat intr-o forma artistica, plina de epitete, metafore, etc. Intr-un context apartinator stilului stiintific, nu vei gasi niciodata metafore sau epitete.

| Laurentiu_Moldovan_1993 explică:

Multumesc pentru raspunsurile voastre! Se pare ca diferentele dintre stilul stiintific si stilul beletristic se aseamana cu cele dintre textul literar si cel non-literar.