| ForeverYours a întrebat:

Cine ma ajuta sa fac legatura dintre stil si functie? gen functia >poetica-stil beletristic sau functia referentiala >-stil stiintific...

2 răspunsuri:
| m00n a răspuns:

E simplu.La beletristica te referi la figuri de stil,limbaj deschis, colorat, la eul narant, la receptor, la toate elementele care sunt prezente in definitia grafiei beletristice.La fal faci si la stiintific.
Acum nimeni nu e nebun sa scrie atat, dar uita-te si tu la teorie si iei de acolo, iar restul curge de la sinehappy

| sububu1234 a răspuns:

Te uiti la caracteristicile fiecarora de ex unde trebuie sa faci fc poetica si beletristica ambele sunt opere fictive etc