| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate spune cineva care sunt temele abordate de Ioan Slavici in operele sale?

Răspuns Câştigător
| litere123 a răspuns:

Doi feți cu stea în frunte-(tema)iubirea
Mara-(tema)prezentarea eforturilor unei femei vaduve dintr-un targ transilvanean, Radna, de a obtine o pozitie sociala privilegiata intre micii negustori ai locului, prin harnicie si perseverenta, pentru a asigura un trai mai bun copiilor sai, Persida si Trica. Roman complex, atingand teme fundamentale precum : familia, iubirea, casatoria, adolescenta, plasate sub semnul unor confruntari etice si civice.
Moara cu noroc-(tema)setea de îmbogatire
Popa Tanda-(tema)Tema nuvelei ilustrează prefacerea satului, intitulat sugestiv Sărăceni, dintr-o comunitate foarte sărăcăcioasă într-o colectivitate prosperă.
etc.