| Tutuianu_Razvan_1999 a întrebat:

Imi poate spune cineva ce materii fac, cate ore fac, ce fel de bac dau la economica? ( clasa a 9 a ) si alte detalii

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Şi eu sunt la economie, trec în clasa a 10-a acum. În clasa a 9a o să faci următoarele ore: română 3, matematică 3, franceză 2, engleză 2, chimie 2, fizică 2, biologie 1, istorie 1, geografie 1, logică 1, religie 1, TIC 1, sport 1... şi o să mai ai tot în clasa a 9a alte 4 discipline de specialitate numite modul: modulul unu este materia Patrimoniu, care din clasa a 10-a se va numi Contabilitate (trebuie să înveţi mult, pe cât e de frumoasă această materie pe atât e de grea); modulul al doi-lea este Organizarea Unităţii Economice (OUE), modulul al trei-lea se numeşte Calitatea produselor şi serviciilor (este foarte simplu) şi modulul al patru-lea este practica, pe care o veţi face în unităţi comerciale. BAC-ul se dă la: Lb. română- nivel mediu, Matematică- M2, iar la a treia probă ai de ales între: economie, geografie, logică (clasa a9-a) şi pshihologie (clasa a 10-a). Dacă mai ai şi alte întrebări le aştept cu drag. happy

| Tutuianu_Razvan_1999 explică (pentru anonim_4396):

Am auzit ca ai mult mult foarte mult de invatat la contabilitate e adevarat?
ce voi face cand va fi practica? adica prin d-astea comerciale dar ce se va intampla acolo si cat timp va tine

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tutuianu_Razvan_1999):

Da, la contabilitate e foarte mult de învăţat şi sunt multe noţiuni noi la fiecare lecţie. La practică în primul semestru vei face o săptămână, iar în al doi-lea semestru două săptămâni. În unităţiile comerciale o să aranjaţi marfa pe rafturi... cam ce fac angajaţii de acolo, în afară de faptul că nu aveţi voie la casa de marcat... nu e greu, o să vezi.

| Tutuianu_Razvan_1999 explică (pentru anonim_4396):

Ce lecturi studiez la romana pentru ca ma pasioneaza romana happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tutuianu_Razvan_1999):

Vei studia romanul "Mara" de Ioan Slavici, monologul, dialogul, conversaţia, discuţia, nuvela "Acasă" de Fănuş Neagu, simbolismul, poezia "Moină" de George Bacovia, romanul "Viaţa la ţară" de Duiliu Zamfirescu, schiţele "La conac" şi "La hanul lui Mânjoală" de I.L. Caragiale, romanul "Cartea nunţii" de George Călinescu, diftongul, triftongul, hiatul, accentul, reguli de despărţire în silabe, figuri de stil, poezia "Lasă-ţi lumea" de Mihai Eminescu, erori semantice (pleonasmul, tautologia, atracţia paronimică), nuvela "Catastrofa" de Liviu Rebreanu, nivelul stilistico-textual (stilul artistic sau beletristic, jargonul, argoul), nuvela "Bunica se pregăteşte să moară" de Anton Holban, omonime, paronime, sinonime şi antonime... eu aceste lecţii le-am studiat şi în această ordine. happy

| Tutuianu_Razvan_1999 explică (pentru anonim_4396):

Ok mersi mult happy funda
regreti ca ai dat la acest profil? ( eu aveam de ales intre asta si mate-info )

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tutuianu_Razvan_1999):

Nu regret că sunt la acest profil, îl ador, mai ales că vreau să am un serviciu în domeniul economiei. happy

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La profilul "Servicii"/Economic dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune.